Rusya’dan 5 ülkeye daha ambargo

Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev, Rusya’nın Arnavutluk, Karadağ, İzlanda, Lihtenştayn ve Ukrayna olmak üzere 5 ülkenin daha gıda ürünlerine ambargo koyduğunu açıkladı.

Rusya’dan 5 ülkeye daha ambargo

Ukrayna’ya yaptırımların Kiev’in Avrupa Birliği (AB) ile entegrasyon sözleşmesinin ekonomi maddelerini kabul etmesi halinde yürürlüğe gireceğini vurgulayan Medvedev, ”AB ülkeleri, Avustralya, Kanada, Norveç ve ABD’den oluşan Rusya’nın ithalat yasağı koyduğu ülkeler listesine Arnavutluk, Karadağ, İzlanda, Lihtenştayn ve özel şartlarda Ukrayna eklendi. 

Bu ülkeler Avrupa Birliği’nin Rusya karşıtı yaptırımları uzatma kararına dahil oldular. Bu ülkeler AB ile mevcut çeşitli sözleşmeler sebebiyle bu yaptırımları uygulamak zorunda olduklarını belirttiler. Fakat bu tavır hiç adil değil. Şunu belirtmek isterim ki, AB ile aynı sözleşmelere sahip bazı ülkeler Rusya’ya yaptırım uygulamaya karşı geldiler” dedi.

BİLİNÇLİ BİR SEÇİM

Söz konusu ülkelerin bu konudaki adımlarını ‘bilinçli bir şekilde yapılmış bir seçim’ diye nitelendiren Medvedev, ”Bu da Rusya’nın kendilerine uygulayacağı yaptırımlara hazır olduklarını gösterir” dedi ve ekledi: ”Ukrayna konusuna gelirsek, ithalat yasağı Kiev’in AB ile entegrasyon sözleşmesinin ekonomik maddelerini kabul etmesi halinde uygulanacaktır. Biz bunun için kesin bir tarih belirledik, 1 Ocak 2016’ya kadar. Bu tarih sona erinceye kadar AB’nin aracılığıyla anlaşmaya varamazsak karar yürürlüğe girecek.”

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X