Rüyalarında bile içtiği sigarayı 27 yıl sonra bıraktı

Bursa’da 27 yıldır sigara kullanan ve 2 yıl önce babasının KOAH nedeniyle hayatını kaybetmesinden etkilenerek, sigara bırakma polikliniğinde tedavi görmeye başlayan 46 yaşındaki Mehmet Baş, 3 aydır sigarayı bıraktı.

Rüyalarında bile içtiği sigarayı 27 yıl sonra bıraktı

Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Sigara Bırakma Polikliniğinde yaklaşık 3 aydır tedavisi devam eden röntgen teknisyeni Baş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ailesinde şeker hastalığı olduğunu, babasının da şeker rahatsızlığı ve KOAH nedeniyle 2 yıl önce vefat ettiğini söyledi.

Acı çekerek ölmek istemediği için sigarayı bırakmaya karar verdiğini belirten Baş, “Ben, 27 yıldır sigara içiyorum. Babamda KOAH vardı. Bunun üzerine şeker rahatsızlıkları da eklendi, dolaşım sıkıntıları yaşadı. En sonunda da onu kaybettik. Babam, sigara içiyordu. Bırakmıştı ama bırakması, çok geç olmuştu. Çok sıkıntı yaşadı, onunla beraber biz de yaşadık.” diye konuştu.

Baş, şuanda sağlık problemleri olmadığını dile getirerek, şöyle devam etti:

“Aslında beni çok zorlayan bir şey yoktu ama yeterince içtiğimi, daha fazla içmemem gerektiğini düşündüm. Polikliniğe müracaat ettim. Bana gerek klinik gerek psikolojik olarak yardımcı oldular. Yaklaşık 3 ay önce tedavim başladı. En son 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde, sabah bir sigara içtim. Ondan sonra hiç içmedim. ‘Anlamlı bir günde bırakayım ki akılda kalıcı olsun.’ diye düşündüm. Sigarayı bırakırken çok zorlanmadım. Aslında kendime hiç güvenmiyordum. ‘İçmeden bir gün bile geçiremem.’ diye düşünüyordum ama öyle değilmiş. Ben bıraktıysam herkes bırakabilir. Çünkü ben 2 paketten daha fazla sigara tüketen bir kullanıcıydım. Kendime güvenmiyordum ama demek ki isteyince oluyormuş.”

“Yataktan dinlenmiş olarak kalkıyorum”

Sigarayı bıraktıktan sonra hayatı ve vücudundaki değişiklikleri anlatan Baş, “Öncelikle maaşıma 350-400 lira zam yaptım. Günlük 15-20 lira sigara parası veriyordum. Şimdi vermiyorum. Artık eşimle, kızımla haftada bir iki defa güzel bir yemek yiyebiliyoruz, o parayla. Kendimize kıyafet alabiliyoruz. Artık uyuduğum zaman dinleniyorum. Vücudumdaki oksijenlenme oranı arttı. Artık sabahları yorgun uyanmıyorum, dinlenmiş olarak kalkıyorum yataktan. Kızım ve eşim de çok mutlu oldu. Özellikle benim kokumdan rahatsız olmuyorlar. Ağız ve ten kokumdan kimse rahatsız olmuyor. Rahatlıkla bana sarılabiliyorlar. Bu, çok güzel bir duygu.” ifadelerini kullandı.

Baş, daha önce sigarayı bırakmayı düşündüğünü ama başaramadığını hatırlatarak, “Bir anda sigara içme isteği geliyor ama ben, gidip bir bardak su içiyorum ve bunu unutuyorum. Böylelikle sigara içmeden günümü geçirebiliyorum. Başlarda rüyalarımda gördüm. Her gece sabahlara kadar sigara içtim ama şimdi onu da yapmıyorum. Rüyamda da bıraktım.” dedi.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X