Rüzgardan elektrik üretimi yüzde 11 arttı

Türkiye’de rüzgardan üretilen elektrik miktarı geçen yıl, bir önceki yıla göre yüzde 11,65 artarak, 8 milyon 366 bin megavatsaate ulaştı.

Rüzgardan elektrik üretimi yüzde 11 arttı

Rüzgar santrallarından elde edilen elektrik 850 milyon dolar daha az doğalgaz ithalatı yapılmasını sağladı.

Türkiye Elektrik İletim AŞ verilerine göre, son dönemde yerli ve yenilenebilir enerji yatırımlarının teşvik edildiği Türkiye’de, bu çabaların karşılığı alınmaya başlandı. Rüzgar enerji santrallarında 2013 yılında 7 milyon 494 bin 49 megavatsaat elektrik üretildi. Bu toplam elektrik üretiminin yüzde 2,8’ini oluşturdu. Geçen yıl rüzgar enerji santrallarından elde edilen elektrik miktarı yeni yatırımların devreye girmesi ve kapasite artışlarıyla birlikte yükseldi. Türkiye’nin 2014’te rüzgara dayalı elektrik üretim tesislerinden elde ettiği elektriğin miktarı 8 milyon 366 bin 804 megavatsaate ulaştı.

PAYI ARTMAYA BAŞLADI

Rüzgar enerji santralları geçen yıl 2013’e göre 872 bin 755 megavatsaat daha fazla elektrik üretti. Geçen yıl rüzgar enerji santrallarının ürettiği elektrik miktarı önceki yıla göre yüzde 11,65 arttı. Bu artış rüzgar enerji santrallarının Türkiye’nin toplam elektrik üretimindeki payının da artmasını sağladı. Rüzgar enerji santralları Türkiye’nin toplam elektrik üretiminde yüzde 2,8’lik katkıda bulunurken, bu oran geçen yıl yüzde 3,3’e çıktı.

20 BİN MEGAVAT HEDEFİ

Rüzgar santrallarından üretilen elektrik, Türkiye’nin enerji ithalatının ve dolayısıyla cari açığın azaltılmasına da önemli katkıda bulunuyor. Geçen yıl rüzgar santrallarından elde edilen elektrik 850 milyon dolar daha az doğalgaz ithalatı yapılmasını sağladı. Türkiye’de yenilenebilir enerji kaynağına dayalı üretim kapsamında rüzgar santrallarına yönelik de teşvik uygulanıyor. Rüzgar enerjisine dayalı üretim tesisleri için 7,3 dolar cent/kilovatsaat bedel ödeniyor. Türkiye’de 2023’e kadar rüzgar santrallarının kurulu gücünün 20 bin megavata çıkartılması hedefleniyor.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X