Saakaşvili’ye ‘sulu’ saldırı

Ukrayna İçişleri Bakanı Arsen Avakov ile Odessa Valisi ve Gürcistan Eski Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili arasında başlayan tartışmada Bakan Avakov, Saakaşvili’nin üzerine su döktü. Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, tarafları yatıştıramayınca, toplantıya son

Saakaşvili’ye ‘sulu’ saldırı

Kiev’de düzenlenen Ukrayna Ulusal Reform Konseyi Toplantısı, skandal gelişmeye sahne oldu. Toplantıda Ukrayna İçişleri Bakanı Arsen Avakov, bir süreden beri Ukrayna Hükümeti’ni yolsuzluklara bulaşmakla eleştiren Odessa Valisi Mihail Saakaşvili’yi, Odessa’daki tesisleri Rus işadamlarına satmaya çalışmakla suçladı. 

Avakov, Saakaşvili’nin Odessa Liman Fabrikası’nın satışı için,bir Rus oligarkın kuruluşu olan Uralhim işletmesiyle görüştüğünü söyledi ve Ukrayna’nın devlet işletmelerini özelleştirirken Rus firmalarıyla değil, ismi bilinen Batılı firmalarla görüşmelerin yapılması gerektiğini dile getirdi. Avakov’un ifadesine göre Saakaşvili, bu suçlama üzerine, “Mihail Saakaşvili’yle hiçkimse bu şekilde konuşamaz. Sen, yolsuzluğa bulaşmış bir bakansın, bense dürüst bir insanım” şeklinde yanıt verdi. 

Bu yanıt üzerine gerginlik büyüdü ve Bakan Avakov, Saakaşvili’nin üzerine su fırlattı. Avakov ayrıca Saakaşvili’ye, Ukrayna’yı terk etmesini söyledi. Saakaşvili ise, kendisinin Ukrayna vatandaşı olduğunu ve Başbakan Arseniy Yatsenyuk’tan farklı olarak, kendisinin ülkeyi soymadığını ifade etti. 

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamadaysa, “sokak dövüşlerini andıran bu görüntülerin ülkeyi utandırdığı” ifade edildi. 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X