Saatinizi geri almayı unutmayın

Yaz saati uygulaması bu gece sona eriyor. Saatler 26 Ekim pazar günü (cumartesiyi pazara bağlayan gece) 04.00`te bir saat geri alınacak. Türkiye`de yaz saati uygulaması ilkbaharda başlıyor ve sonbaharın ortasında bitiyor.

Saatinizi geri almayı unutmayın
HABERİ PAYLAŞ
Saat değişiminden beklenen fayda ve tasarruf 7 aylık dönemi kapsayan yaz saati uygulamasında gerçekleşiyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da buna dikkat çekerek, ”7 aylık süre içerisinde toplam 1,7 milyar kilovatsaat enerjiden tasarrufumuz oldu. Bunun da parasal karşılığı 500 milyon lira civarında” dedi.
 
Valiliklere çağrı
 
Valiliklerin, gün ışığına göre mesai başlangıç saatlerini düzenleyebildiğine dikkati çeken Yıldız, ”Çalışma saatleri için bir kısım valiliklerimiz 07.30’da, bir kısım 08.00’de, bir kısım da 08.30’da mesaiyi başlatabilir. Önemli olan enerji tasarrufunu, enerji verimliliğini arttırmaktır. Elde edeceğimiz tasarrufun, kış aylarında da devam edecek olması bizi sevindirir” diye konuştu.
 
Doğu ile batı arasındaki fark 76 dakika
 
Türkiye’nin doğusu ile batısı arasında 76 dakikalık fark olduğunu anlatan Yıldız, ”Bu fark, çok büyük bir fark. Yazın güneş daha erken doğuyor, daha geç batıyor. Gün ışığından daha fazla faydalanılıyor. Kışın da valilerimizin gün ışığından daha fazla faydalanmak için mesai saatlerini ayarlama yetkileri var. Bu uygulamayı biz de doğru buluyoruz” dedi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X