Şadırvanlı Han’da batı düşüncesi buluşmaları

Şadırvanlı Han Eğitim Akademisi’nde Prof. Dr. Kasım Küçükalp yürütücülüğünde gerçekleşen ‘Batı Düşüncesinin Dünü Bugünü’ sohbetlerinin konuğu olan Prof. Dr. Feridun Yılmaz, Modern İktisadi Aklın Eleştirisi konusunu işledi.                                                     

Şadırvanlı Han’da batı düşüncesi buluşmaları

Osmangazi Belediyesi’nin restorasyon çalışmalarıyla eğitim ve kültür merkezi haline gelen Şadırvanlı Han, açıldığı günden beri önemli akademik buluşmalara ev sahipliği yapıyor.

‘Batı Düşüncesinin Dünü Bugünü’ sohbetlerinin bu haftaki konuğu olan Prof. Dr. Feridun Yılmaz, Modern İktisadi Aklın Eleştirisi konusunda, iktisadi dönüşümü ve aydınlanmayı, üç temel periyod özelinde ele aldı. Yılmaz “17. yüzyıl döneminde felsefi düşüncede ve zeminde kendisine yol bularak belli sıçramalarla doğa bilimlerini üretme çabasına dönüştürdü. 18. yüzyılda ise felsefi temelde aklın egemenliği tartışılırken, iktisat gücünü doğa bilimlerinden almıştır” ifadelerini kullandı. 19. yüzyıl ve devamı olarak günümüzü iktisat çerçevesinde ekonomik sistem ve kapitalist düzen kavramlarıyla temellendiren Prof. Dr. Feridun Yılmaz, çağımızın iktisadi problemlerini dini, ekonomik, sosyolojik, felsefi ve kültürel bakış kodlarıyla inceledi. Günümüz arz talep ilişkisine atfen Yılmaz, “İhtiyacın üzerinde üretim aynı ölçüde tüketim gerektirir. Kapitalist sistem sizi öyle bir kuşatır ki tüketmekten başka çareniz kalmaz” ifadelerini kullandı.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X