Sağlık Bakanı’ndan kansere karşı pedal

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, kadın kanserleri konusunda farkındalık oluşturmak için istanbul’da düzenlenen etkinlik kapsamında Boğaziçi Köprüsü’nde pedal çevirdi.

Sağlık Bakanı’ndan kansere karşı pedal

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanlığı ile Avrupa Jinekoloji Onkoloji Derneğinin iş birliğiyle düzenlenen program çerçevesinde, daha önce Viyana ve Ankara’dan yola çıkan bisikletli gruplar, Yıldız Teknik Üniversitesi Beşiktaş Kampüsünde buluştu. Bakan Müezzinoğlu, burada yaptığı konuşmada, kanserden korkmak yerine onunla mücadele etmek gerektiğini söyledi. Kadın kanserlerine karşı duyarlılığı arttırmak için teması “Kadın kanserlerine Dur Diyoruz” başlıklı bisiklet turu düzenlendiğini belirten Müezzinoğlu, şöyle konuştu: 

ERKEN TEŞHİS ÇOK ÖNEMLİ

‘Kansere karşı mücadelenin esas itibarıyla çok da zor olmadığı inancını topluma, insanlığa yerleştirmek önemli. Çünkü kanserlerin en az üçte birini tedbirlerimizle bireysel olarak önleyebiliyoruz. Üçte birini de erken teşhisle yine yenebiliyoruz. İpin ucu esasında yüzde 70 oranında, bizim elimizdedir. Bizim elimizde olanları iyi yapmak lazım. Toplumun her kesiminde farkındalık oluşturmamız gerekir. Özellikle kadınlarımız bu anlamda, işin lokomotifini üstlenirse, inanıyorum ki başarı çok daha hızlı gelecektir.”

SİGARADAN KANSERDE AZALMA

Müezzinoğlu, tütünle mücadele konusunda Türkiye’nin dünya ödülünü almış almanın gururunu yaşadığını vurguladı. Akciğer kanserlerinde 2014 yılında 23 bin olan teşhisin, 2015’li yıllarda 19 binlere kadar indiğini aktaran Müezzinoğlu, “Tütün ürünlerinin sebep olduğu kanser teşhis sayımız 33 binlerden 30 binlere indi. Bu da tütünle mücadelenin bir başarısıdır. Hareketli yaşam ve obezite ile olan mücadelemizi çok daha iyi noktaya getirmeye çalışıyoruz. Bunu yalnız Sağlık Bakanlığı olarak başaramayız. Tabii ki liderlik yapmamız gerekiyor ama bunu toplumsal sahiplenmeyle elde edebiliriz” diye konuştu.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve diğer gruplar, kadın kanserleri konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla Boğaziçi Köprüsü’nü bisikletle geçti. O sırada köprü tek şeritli olarak trafiğe kapatıldı. Ayrıca etkinlik sırasında pembe balonlar uçuruldu. 

SAĞLIKLI YAŞAMIN ÖNEMİ

Müezzinoğlu, Boğaziçi Köprüsü’nden bisikletle geçtikten sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Sağlıklı ve dengeli yaşama dikkati çeken Müezzinoğlu, birçok hastalığa karşı koruyucu ana başlıklardan birinin hareketli yaşam olduğunu belirterek, şunları kaydetti: “Temel 3 tane ana başlığımız var. Bunlardan biri kötü alışkanlıklardan uzak durmak, diğeri sağlıklı beslenmek, üçüncüsü de hareketli yaşam. Tütün ve tütün ürünlerinden, alkol ve alkolizmden uzak durmak gerekiyor. Sağlıklı beslenmek ve bir de hareketli yaşama önem vermek, kanseri yüzde 50 oranında önlüyor. O zaman kendinize saygı duyun, günde 30 dakika, yarım saat hareketli yaşamı kültürünüze yerleştirin.”

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X