Sahilde yavru yunus seferberliği

Gözünden yaralanan yavru bir yunus, Gelibolu sahiline geldi.

Sahilde yavru yunus seferberliği

Alınan bilgiye göre, öğle saatlerinde Hamzakoy Plajı’nda denize giren vatandaşlar bir deniz canlısının sahile doğru yaklaştığını fark etti.

 

Bunun köpek balığı olduğunu düşünerek panik yapan çok sayıda kişi canlıdan uzaklaşmaya başladı.

 

Bir süre sonra görünen canlının yavru bir yunus olduğunu anlayan vatandaşlar, kumluk alana doğru gelen yunusun gözünden yaralı olduğunu fark etti.

 

Denize girenlerle oyun oynayan yunus tekrar açık alana ulaşması için derin noktaya götürülerek bırakıldı. Daha sonra tekrar geri dönen yavru, bölgede denize girenlere eşlik etti.

 

Vatandaşların cep telefonları ile görüntülediği yavru yunus, buradan sahilin diğer noktalarına doğru ilerledi.

 

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Deniz Biyolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sezginer Tuncer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yunusun “Turpsiops Truncatus” cinsi bir tür olduğunu söyledi.

 

Bu cinsin ülkede şişe burunlu yunus olarak bilindiğini ifade eden Tuncer, “Bu yunus, insanlarla en iyi kaynaşan, çeşitli engelleri bulunan vatandaşlarımızın terapilerinde kullanılan bir tür. Türkiye’de yoğun olarak yayım gösteren bir canlımız. Özellikle Karadeniz sularında görülür. Bu bölgede görülmesi ve tek başına geziyor olması ilginç. Bölge Karadeniz sularına açılan bir kapı, belki de buradaki akıntıyla bölgeye kadar gelmiş olabilir.” dedi.

 

Prof. Dr. Tuncer, yunusun plaja yardım etmek istemek amacıyla gelmiş olabileceğini belirterek, şöyle devam etti:

 

“Tabii gözünden yaralı olduğunu öğrendik. Denizde yüzenlerin arasına karışıp oyun oynamak istemiş, bu çok doğal. Aslında yardım istiyor. Bir uzvunu kaybettiğinde öleceğini düşünen cins. Bu anlamda kendini kumlara kadar, kara kıyıya kadar atıp ölümü tercih etmiş yani intihar etmek istemiş olabilir. Bölgede daha öncede bu türde vakalar yaşanmıştı.”

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X