‘Salakça hazırlanmış bir plan’

Balyoz Planı’nda yeniden yargılama kararının ardından görülen davanın bugünkü duruşmasında emekli Tümamiral Cem Gürdeniz, tanıkların çok geç konuştuğunu söyledi. Balyoz için `Salakça hazırlanmış` diyen emekli Tümgeneral Recep Rıfkı Durusoy ise askeri bili

‘Salakça hazırlanmış bir plan’
Balyoz Planı davası, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nce sanık sayısının fazlalığı nedeniyle Şehit Hakan Kılıç Konferans Salonu’nda yapıldı.
 
Duruşmada sanıklara, tanık beyanları ve oluşturulan bilirkişi listesine itirazlarının olup olmadığı soruldu.
 
Bilirkişi listesine yönelik eleştirilerini dile getiren Emekli Oramiral Özden Örnek, “Bilirkişi listesini tanımıyorum. Her bir bilirkişinin öz geçmişi, hangi okullarda okuduğu, bilirkişi sertifikası var mı yok mu bunların bildirilmesini istiyorum. Bu davada 16 bilirkişi raporu var. Sanıkların da aldırdıkları raporlarla toplamda 40 rapor var. Bundan önceki mahkeme, esası reddederek sadece uyduruk bir nedenle bilimsel gerçekleri reddetti” diye konuştu.
 
‘LÜTFEDİP DE KONUŞABİLDİ’
 
Emekli Tuğamiral Osman Kayalar, yeni bilirkişi heyeti oluşturulmasına gerek olmadığını belirterek, şunları söyledi:
 
“Sonunda tanıklar lütfedip de konuşabildi, darbe planı olmadığını söyledi. Artık daha fazla maddi kayba uğramak istemiyorum. Uğradığım zararların telafisini istiyorum. Dosyada pek çok bilirkişi ve uzman mütalaası var. Dijital kayıtların başka tarihlerle eklendiğini göreceksiniz. Çünkü bizi bunlarla suçladılar. Silivri Vergi Dairesi’ne yatırdığım mahkeme harcının da tarafıma yatırılmasını istiyorum.”
 
‘KARA LEKENİN TEMİZLENMESİ LAZIM’
 
Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz, “Balyoz kumpası hukuken de siyaseten de çökmüştür. Murat Özenalp hayata geri dönebilir mi? Gasp edilen hayatlarımız geri dönebilir mi? Tanıklar çok geç konuşmuşlardır. Kayıplar çok büyüktür. Bu davaların adalet istemine verdiği ağır zararla Türkiye onarılması güç yaralar almıştır. Balyoz ve türevi davalar, Türk yargı ve adalet tarihinin kara lekeleridir. Bu lekelerin bir an önce temizlenmesi lazım” değerlendirmesinde bulundu.
 
ASKERİ BİLİRKİŞİ TALEBİ
 
Görüşü sorulan Emekli Albay Servet Bilgin, önceki mahkeme heyetinin bilirkişiler tarafından manipüle edildiğini savunarak, yeni bilirkişi heyetindeki kişilerin araştırılmasını istedi. Bilgin, “Dışarıdan etkiye mensupsalar bu kişilerin seçilmemesini, askeri bilirkişi oluşturulmasını istiyorum” şeklinde konuştu.
 
Emekli Tuğgeneral Süha Tanyeri, “Dün tanıkların verdiği ifadeler, iddianamede atfedilen iddiaları yalanlamakta yeterlidir diye düşünüyorum. Bu kadar teknik olmasına rağmen yine de hala bu CD’lerin sahte olduğuna dair şüpheniz var mı yok mu onu da merak ediyorum. Bunu bilirkişiye de sormanıza gerek var mı bilmiyorum ” dedi.
 
FİLMİ HATIRLATTI
 
Mahkemenin iddianameyi reddetmesini ve yargılamanın düşmesini talep eden emekli Tümgeneral Recep Rıfkı Durusoy, “Kanun bunu tarif etmemiş, böyle bir suç yok. ‘Bayrampaşa biz çok kalmayacağız’ filmindeki hadise daha vahim bir şekilde bizim başımıza geldi” ifadelerini kullandı.
 
‘SALAKÇA HAZIRLANMIŞ BİR PLAN’
 
Tanık beyanlarına itirazının olmadığını ifade eden Durusoy, şunları söyledi:
 
“Dijital verilerde benim iki yerde ismim geçiyor. Şahsımla ilgili kimin yazdığı ve ne amaçla yazıldığı belli olmayan veriler. Bu dosya nasıl ortaya çıkmış, bu tespit edilmeli. Bu tespit edilmeden ona karşı bir savunma yapmak da mümkün değil. Salakça hazırlanmış bir planın, uygulanamayacak bir planın, nasıl uygulanamayacağına dair askeri bilirkişilerin rapor hazırlamasını talep ediyorum. Oradaki ifadelerin uygulanamayacak olduğu ancak bir askeri bilirkişi size ifade edebilir.”
 
Duruşma, avukatların tanık beyanları ve oluşturulan bilirkişi listesine ilişkin beyanların alınmasıyla devam ediyor.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X