Şampiyonlar Ligi’ne yeni format!

UEFA Başkanı Aleksander Ceferin, düzenlediği basın toplantısı ile Şampiyonlar Ligi’nin yeni formatını açıklarken, “Avrupa Süper Ligi”ni kurma girişiminde bulunan 12 kulüple ilgili sert yaptırımlar olacağını duyurdu.

Şampiyonlar Ligi’ne yeni format!

Zoom üzerinden düzenlenen toplantıda Ceferin, 2024-2025 sezonundan itibaren Şampiyonlar Ligi’ne 36 takımın katılacağını söyledi. Yeni formata göre kulüpler, lig usulü 5 iç ve 5 dış saha olmak üzere 10 farklı takımla mücadele edecek. Müsabakalar sonucunda ortaya çıkacak puan durumuna göre ilk sekiz sırada yer alan kulüpler, son 16 turuna kalmaya hak kazanacak.

9 ile 24. sıra arasında bulunan takımlar play-off oynayacak ve galip gelenler bir üst tura katılacak. 25 ile 36. sıra arasındaki takımlar ise turnuvaya veda edecek.

Son 16 eşleşmeleriyle birlikte mevcut sistemdeki eleme usulü geçerli olacak. Yeni format, UEFA Avrupa Ligi’ne de uyarlanacak.

Yeni formatın Avrupa futbolunda mücadeleyi ve dayanışmayı artıracağını söyleyen Ceferin, şunları kaydetti:

“Bu gelişmiş format, sahada elde edilen sonuçlar sayesinde Avrupa’daki herhangi bir takımın UEFA Şampiyonlar Ligi’ne katılma hayalini sürekli canlı tutacak. Ayrıca, seçilmiş küçük bir kartel grup yerine, Avrupa futbolundaki herkes için uzun vadeli yaşama imkanıyla birlikte refah ve büyüme sağlayacaktır.”

12 kulübün milli oyuncularına uluslararası turnuva yasağı

UEFA Başkanı Aleksander Ceferin, Avrupa’nın önde gelen 12 kulübünün kurduğu “Süper Lig” girişimini saçmalık olarak nitelendirdi.

Konuyla ilgili sinirli olduğunu belirten Ceferin, “Şaşırdım insanların bu kadar aşırıya gidebileceğini tahmin etmemiştim.” dedi.

Ceferin, 12 kulübe yaptırımlar uygulayabileceklerini vurgulayarak, “Yeni kurulan Süper Lig’deki oyuncuların FIFA Dünya Kupası ve Avrupa Şampiyonası’nda oynaması yasaklanacak.” ifadelerini kullandı.

Yeni Formatın Detayları

– UEFA Şampiyonlar Ligi’ndeki takım sayısı 32’den 36’ya çıkarıldı.

– Şampiyonlar Ligi’nin alışılagelmiş grup sisteminden, katılımcı takımların tümünün yer alacağı tek bir lig sistemine geçiş yapıldı.

– Bu sistemde her takımın 10 farklı rakibe karşı, 5’i iç, 5’i dış sahada olmak üzere en az 10 farklı karşılaşma oynaması garanti altına alındı. Daha önceki düzende, 3 farklı rakibe karşı iç sahada ve deplasmanda toplam 6 maç yapılıyordu.

– Ligde ilk sekiz sırayı alacak takım, doğrudan bir üst tura yükselme hakkını elde edecek. Ligi 9 ile 24’üncü sırada bitiren ekipler ise çift maçlı eliminasyon sistemine göre oynanacak play-off maçları ile son 16 turuna kalmak için mücadele verecek.

– UEFA Avrupa Ligi ve UEFA Konferans Ligi’nde de benzer değişikliklere gidildi. Avrupa Ligi’nin lig aşamasında 8, Avrupa Konferans Ligi’nin lig aşamasında ise 6 maç oynanacak. UEFA’dan yapılan açıklamada, gelecekte yapılacak detaylı tartışmalara ve anlaşmalara bağlı olarak, bu iki organizasyonda da takım sayısının 36’ya çıkartılabileceği belirtildi.

UEFA kulüp müsabakalarına katılım

UEFA Şampiyonlar Ligi’ne katılım daha önce olduğu gibi takımların ulusal turnuvalarındaki performanslarına dayalı olacak.

UEFA Şampiyonlar Ligi’ni 36 takıma çıkartacak 4 ek kontenjan şu şekilde sağlanacak: İlave takım kontenjanlardan bir tanesi, UEFA ülkeler sıralamasında 5. sırada yer alan ülkenin, ulusal ligi 3. sırada bitiren takımına verilecek. Diğer ilave kontenjan ise daha önce “Şampiyonlar Yolu”ndan gelen 4 takımlık kotasyonun 5’e çıkarılmasıyla elde edilecek.

Son iki kontenjan ise, son 5 yılda en yüksek kulüp katsayısına sahip olan ancak Şampiyonlar Ligi grup aşamasına kalamamış, fakat Şampiyonlar Ligi, Avrupa Ligi veya Avrupa Konferans Ligi’nin eleme turlarında mücadele etmiş takımlara verilecek.

Tüm kulüp müsabakaları karşılaşmaları, Avrupa çapındaki ulusal liglerin takvimlerinin önemini dikkate alacak şekilde, daha önce olduğu gibi hafta içinde oynanacak.

Gençler şampiyonalarının ev sahipleri belli oldu

UEFA Yönetim Kurulu ayrıca, 2023, 2024 ve 2025 yıllarında UEFA gençler turnuvaları ile 2022 U19 Futsal Avrupa Şampiyonası’na ev sahipliği yapacak ülkeleri de açıkladı.

• UEFA U17 Kızlar Şampiyonası: Estonya (2023), İsveç (2024), Faroe Adaları (2025).
• UEFA U17 Şampiyonası: Macaristan (2023), Kıbrıs Rum Kesimi (2024).
• UEFA U19 Kadınlar Şampiyonası: Belçika (2023), Litvanya (2024), Belarus (2025).
• UEFA U19 Şampiyonası: Malta (2023), Kuzey İrlanda (2024), Romanya (2025).
• UEFA 2022 U19 Futsal Avrupa Şampiyonası (Jaén, İspanya)

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X