Sanayi ciro endeksi arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2014 yılının kasım ayına ilişkin sanayi ciro endeksi verilerini açıkladı.

Sanayi ciro endeksi arttı

Buna göre, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi, kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 1,2 artış kaydetti. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, kasımda, ekim ayına kıyasla madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi yüzde 0,2, imalat sanayi sektörü endeksi de yüzde 1,1 arttı. 

Takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksinde 2013 yılının kasım ayına göre yüzde 5,4 artış yaşandı. Sanayinin alt sektörlerine bakıldığında, geçen yılın kasım ayında madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,6 azaldı, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 5,6 artış gösterdi.

KÖMÜR VE PETROL İMALATINDA DÜŞÜŞ

Ana sanayi grupları sınıflamasına göre, kasımda bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 3,6 ile sermaye malı imalatında gerçekleşti. Bu sektörü yüzde 4,1 ile ağaç, ağaç ürünleri ve mantar ürünleri imalatı (mobilya hariç) ve yüzde 2,7 ile diğer metalik olmayan mineral ürünlerin imalatı izledi. 

Kasımda bir önceki aya göre en yüksek düşüş yüzde 5,6 ile kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünlerinin imalatında görüldü. Bunu yüzde 5,3 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatı, yüzde 4,3 ile mobilya imalatı takip etti.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X