Sanayi sitesi 2 yıl içinde tamamlanacak

Çalışmaların yeniden başladığı Büyük Sanayi Sitesi’nde incelemelerde bulunan Arif Tak, ‘bitirilemiyor’ söylentilerinin asılsız olduğunu, gecikmenin TOKİ’nin kendi iç işleyişindeki süreçten kaynaklandığını vurguladı.

Sanayi sitesi 2 yıl içinde tamamlanacak
HABERİ PAYLAŞ

Bursa’da şehir içinde dağınık olarak faaliyet gösteren küçük esnafın, kent dışında bir çatı altında toplanmasını amaçlayan ve temeli 29 Mayıs 2011’de atılan BESOB Büyük Sanayi Sitesi’nde inşaat çalışmaları yeniden başladı.

 

Yaklaşık 307 hektar üzerine kurulu içinde 21 sektörde toplam 3 bin esnaf ve sanatkarı barındıracak olan sosyal donatılarıyla büyük bir kampüs niteliğindeki Site’nin alt yapı ihalesinden sonra üst yapı ihalesinin de tamamlanmasından sonra 2 yıl içinde bitirilip hizmete açılması bekleniyor.

125 İŞYERİ FAALİYETTE

Toplam 3 bin esnaf ve sanatkarın hizmet vereceği alanda uzun süre sonra yeniden başlayan alt yapı çalışmalarını yerinde inceleyen BESOB Başkanı Arif Tak, gelinen süreçle ilgili değerlendirmelerde bulundu. 

Tak, toplam 11 etap halinde, 2 yılda tamamlanması beklenen Bursa tarihinin en kapsamlı kentsel dönüşüm projesi niteliğindeki sanayi sitesinin 1. etabının bittiğini ve 125 dükkanın hak sahiplerine dağıtılıp hizmet vermeye başladığını söyledi.

SÖYLENTİLER TAMAMEN ASILSIZ

Büyük Sanayi Sitesi ile ilgili kamuoyunda belli bir kesimin yıpratma ve karalama kampanyasında bulunduğunu dile getiren Arif Tak, şunları kaydetti: ”Yargıya taşındı. Ama hepsinden başarıyla geçmesini bildik. Çünkü burada kentin dokusuna aykırı, kentliye ve esnaf sanatkarımız aleyhine hiçbir olumsuz durum ve çalışma bulunmamaktadır. Yapılanların tümü yasaldır ve kesinlikle vicdanları rahatsız edecek bir yapılanmaya gidilmemektedir. Kamuoyunda yaratılan ‘yok mahkeme kararıyla durduruldu, yok bitirilemiyor’ söylentileri tamamen asılsızdır. Buradaki aksama TOKİ’nin kendi iç işleyişindeki süreçten kaynaklanmış ve kentimize ve tabii ki bu projenin hak sahiplerine, bizlere tam 5 yıl gibi bir zaman kaybettirilmiştir.”

ESNAF MAĞDUR OLMAYACAK

Alt yapı çalışmalarının bitmek üzere olduğu BESOB Büyük Sanayi Sitesi’nde üst yapı ihalesinin de tamamlanmasının ardından sektörlerin yavaş yavaş buraya taşınacağını ve kalan 10 etabın 2 yılın sonunda tamamlanarak, projenin biteceğini anlatan Arif Tak konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Burada öyle topluma aksettirildiği gibi hiçbir esnaf ve sanakarımız mağdur olmayacaktır. Kente toplam 17 kilometre uzaklıktadır. Bu artık büyük kentler için uzun bir mesafe değildir. Burası aynı zamanda büyük bir kampüs durumundadır. İçinde kreş, ana okulu, endüstri meslek lisesi, otel, 2 bin kişilik kongre ve kültür merkezi, tıp merkezi, bin 500 araçlık otopark, cafe ve restoranlar, cami, itfaiye ve polis merkezi, fuar alanı ve arıtma tesisi, yeşil alanlar gibi tüm sosyal donatılar ve modern tesisler yer alacak.”

KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN ÖNÜNÜ AÇACAK

BESOB Başkanı Arif Tak, proje 2017 yılında tamamlandığında, kent içinde sağlıksız alanlarda hizmet vermeye çalışan esnaf ve sanatkarın daha modern ve sağlıklı işyerlerine kavuşacağını vurguladı. Bu durumun kent içini de rahatlatacağını dile getiren Tak, ”Bu da Bursa’nın kentsel dönüşümünün önünü açacaktır. Kentin ekonomisine büyük katkı sağlayacaktır. Aynı zamanda Türkiye’ye örnek olacak büyük ve önemli bir yatırımdır” dedi. 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X