Santa Maria armudunda rekolte yüksek

Kestel’e bağlı Serme ve Barakfakih bölgesindeki ovada Santa Maria armudu üretiminde bu yıl rekolte ve kalitenin yüksek olduğu belirtiliyor.

Santa Maria armudunda rekolte yüksek
HABERİ PAYLAŞ

OSMAN GÜNEŞ

 

Geçen yıla oranla rekolte ve kalitenin artması ile hasadına temmuz ayı başında başlanan ve ağustos ayı ortalarına kadar sürecek olan Santa Maria armudu, üreticilerinin yüzünü güldürdü. Serme’de iki bin 500 dönüm alanda üretilen Santa Maria armudunun dalında 1 lira 50 kuruş ile 2 lira arasında fiyatlandığı belirtildi. Sermeli armut üreticisi Mustafa Aydoğdu, “Üreticiler olarak bu yıl hem rekolte hem de kalite olarak Santa Maria armutta iyi bir yıl geçiriyoruz. Ürünler hem dalında hem de depoda iyi para yapıyor. İhracatta önemli bir gelir elde etme imkanı da olacaktır” dedi.

Serme Mahallesi muhtarı Ramazan Kaya da, “Her sene yaptığımız pilav gününü armut festivali haline getirerek, ürünümüzün çeşitli yarışmalarla tanıtımını yapacağız. Armutta marka olmak amacındayız. Bu, üreticilerimizin becerikliliği ve armudumuza olan ilgi sayesinde olacaktır. Amacımız üreticilerimizin emeklerini en iyi şekilde değerlendirerek hak ettikleri ücretleri almalarıdır” diye konuştu.

Armut üreticileri devletten file desteği beklediklerini belirterek, bu sayede armutta yaşanan afet ve hastalık zararından kurtulacaklarını ifade ettiler.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X