‘Savaş kabinesi’

Yunanistan’da başbakanlık koltuğuna oturan Aleksis Çipras yeni kabineyi kurdu. Kabinede dört bakanlığa süper yetkiler verilen yeni hükümet, yapılacak kredi müzakereleri nedeniyle ‘Savaş kabinesi’ olarak nitelendi.

‘Savaş kabinesi’

Yunanistan’da tüm dünyanın büyük bir merakla beklediği kabine dün açıklandı. 

Başbakanlık koltuğuna oturan Radikal Sol lideri Aleksis Çipras yeni  kabinede bazı bakanlıkları birleştirilerek 16 olan koltuk sayısını, 10’a düşürdü. Dört bakanlığa süper yetkiler verildi. Kabinede en dikkat çekici isim Maliye Bakanı Yanis Varoufakis oldu. Troyka’ya karşı sert söylemleri ile tanınan yeni Bakan Varoufakis, yapılacak kredi görüşmelerinde masa başında olacak. 

Başbakan Yardımcısı olan Giannis Dragasakis ise ekonomik konularda bakanlıklar arası diyalogdan sorumlu olacak. İki kadın milletvekili kabineye girerken, görme özürlü Panoghiotis Kouroumblis Sağlık Bakanlığına getirildi. Yapılan uzun görüşmelerin ardından Nikos Voutsis de İçişleri Bakanlığı koltuğuna oturdu. 

Siriza ile koalisyon kuran sağcı Bağımsız Yunanlar Partisi lideri Panos Kammenos da Savunma Bakanlığı görevini üstlendi.

TÜRKLER UMUTLU

Batı Trakya Türkleri, Yunanistan’da yıllardır çözülemeyen azınlık sorunlarının Siriza döneminde çözüleceğini umut ediyor. 

Syriza’dan İskeçe milletvekili seçilen Hüseyin Zeybek, Batı Trakya Türk azınlığının en büyük sorununun eğitim olduğunu belirtti. Zeybek, ‘Bizde en büyük sorun Yeni Demokrasi ve PASOK hükümetleri hiçbir zaman azınlığı tartışmadılar. Düzenleme yapılırken, kendi kafalarına göre karar verdiler. Biz artık bunu istemiyoruz. Siriza’nın söylemi farklı. Siriza diyor ki ‘Biz Azınlıkla diyaloğa gireceğiz’. Azınlık kurumlarıyla, temsil eden insanlarla. Şuanda Siriza partisi içerisinde 3 azınlık milletvekilimiz var. Siriza’nın böyle bir diyaloğa girmemesi mümkün değil’diye konuştu.

‘BİRİ ANAVATAN, DİĞERİ BABA VATAN’

Türkiye ile Yunanistan arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi gerektiğinin altını çizen Zeybek, azınlık milletvekillerinin  köprü vazifesi görebileceğini söyledi. Zeybek, ‘Çünkü iki ülkenin birisi anavatan, diğer baba vatan. İkisinin kaynaşması bizim lehimize olacak. Halkların da yararına olacak. Biz bunu istiyoruz, iki komşuyuz. Ortak çıkarlarımız, değerlerimiz var. Ekonomik alanda da işbirliği yapılması gerektiğine inanıyorum’ dedi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X