Savaşa karşı ‘Barış Bloku’

Türkiye’nin Suriye’ye yönelik olası bir müdahalesine karşı çıkan aralarında HDP ve CHP milletvekilleriyle çeşitli sendika, meslek örgütü, vakıf ve platformların destek verdiği ‘Barış Bloku’ kuruldu.

Savaşa karşı ‘Barış Bloku’

HDP milletvekilleri Ertuğrul Kürkçü, Garo Paylan, Levent Tüzel, Ali Haydar Konca, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, ÖDP Genel Başkanı Alper Taş ile inisiyatife destek veren çok sayıda kurumun temsilcisi Beyoğlu’nda bir restoranda gerçekleşen tanıtım toplantısına katıldı. Toplantıda sırasıyla Barış Blok’unun içinde yer alan kurum ve örgütlerin temsilcileri ile milletvekilleri birer konuşma yaptılar.

 

BUNDAN VAZGEÇİN

Sezgin Tanrıkulu, Türkiye’nin AK Parti hükümeti döneminde Suriye’deki savaşın hazırlayıcılarından ve yürütücülerinden biri haline geldiğini ileri sürdü. Tanrıkulu, ‘Bu hükümet aynı zamanda Suriye’de işlenen bir çok savaş suçunun ortağı ve faili durumundadır. Şimdi Suriye’ye askeri müdahalede bulunarak bu durumu başka bir aşamaya geçirmek istiyor. Bu çok açık bir şekilde Suriye’deki savaşın Türkiye içine taşınması olacaktır. Biz yıllardır çatışmadan ve savaştan zarar görmüş insanlarız. Bu savaşın neye mal olabileceğini hesaplıyoruz. Buradan aklından savaş geçirenlere sesleniyorum; bu savaşın ateşi sizi ve herkesi yakar. Bu düşüncelerinizden vazgeçin’ dedi.

SADECE SURİYE DEĞİL

Ertuğrul Kürkçü ‘Bu girişimi sadece Suriye’ye yönelik bir müdahaleye karşı çıkmak için kurmadık. Bölgedeki komşu ülkelerin güvenlikleri ve Türkiye haklarının güvenliği için kurduk’ derken, ÖDP Genel Başkanı Alper Taş ‘Hükümeti kuracak olanlar bugün kurulan barış koalisyonunu gözardı etmesinler. Çünkü kurulacak savaş hükümeti veya savaş koalisyonu karşısında artık bir barış koalisyonu var’ dedi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X