‘Seçim bildirgemizi taklit ediyorlar’

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, “Seçim bildirgemizi bütün siyasi partiler bir anlamda taklit ediyor, örnek alıyor” dedi.

‘Seçim bildirgemizi taklit ediyorlar’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, seçim bildirgelerinin, Türkiye’nin sorunlarının çözümü konusunda diğer siyasi partiler tarafından taklit edildiğini, örnek alındığını savunarak, “Biz sorun yaratan değil, sorunları kararlılıkla çözen bir iktidar olmak istiyoruz” dedi. 

Kılıçdaroğlu, 7 Haziran’da yapılacak genel seçim için 2. bölgeden milletvekili adayı olduğu İzmir’de, Buca Belediyesi Gölet Tesisleri’nde düzenlenen etkinlikte, partisinin diğer milletvekili adaylarıyla bir araya geldi.

Milletvekili adayları ve partililere hitap eden Kılıçdaroğlu, katılımcıları “sevgili ailem” diye selamladı. Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet Halk Partisi’nin bir aile olduğunu ve bu ailenin kendi çıkarı için değil ülkenin çıkarı için çaba gösterdiğini ifade ederek, “Cumhuriyet Halk Partisi, geçmişte çok önemli devrimlere imza atmış bir aile. Geleceğe umut yaratmak isteyen bir aile. Hiç bir çocuğun yatağa aç girmediği bir Türkiye için mücadele eden bir aile” diye konuştu.

“Bu süreç, CHP’yi iktidara taşıyacaktır”

Yaşanan seçim sürecinin, CHP’yi iktidara taşıyacak bir süreç olduğunu iddia eden Kılıçdaroğlu, şu ifadeleri kullandı: 

“13 yıllık bir kredinin sonuna geldik. Halkımız, iktidara 13 yıllık bir süre verdi. 13 yılın sonunda 6 milyon 200 bin işsizimiz var. 17 milyon yoksulumuz var. İzlenen yanlış dış politika sonucu 2 milyon Sureyilimiz var. Aylığı bin liranın altında olan 8 milyon emeklimiz var. Sorunlar ağır ama sorunları çözecek birikimimiz, bilgimiz ve kapasitemiz var. Seçim bildirgesi, bunu en tipik örneği. ” 

“Seçim bildirgemiz taklit edilir, örnek alınır oldu”

CHP’ye yönelik, “kendi içinde kavga ederler” ya da “hep eleştirirler çözüm üretmezler” gibi eleştirilerin artık eskilerde kaldığını vurgulayan Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bugün, bizim seçim bildirgemizi bütün siyasi partiler bir anlamda taklit ediyor, bir anlamda örnek alıyor. Bir anlamda halkın sorunlarını nasıl çözeceklerini CHP’nin seçim bildirgesinden öğreniyorlar. Bu bizim için çok ama çok önemli bir aşamadır. Şimdi biz Türkiye’nin sorunlarını çözmeye talibiz. Çok güçlü kadrolarımız var, sorunları çözme kapasitemiz var, bütün halkı kucaklıyoruz Türkiye’de, seçim bildirgemizden belli. Dolayısıyla biz çalışırsak, iyi anlatabilirsek, güven verebilirsek, Türkiye’de iktidar olmamak için hiçbir nedenimiz yok. Var olan iktidar, sorunları çözen değil, sorun yaratan bir izlenime bürünmüştür. Biz sorun yaratan değil, sorunları kararlılıkla çözen bir iktidar olmak istiyoruz ve bunu için de halktan oy istiyoruz.”

“İmam hatipleri kapatmayacağız”

Kemal Kılıçdaroğlu, seçim sürecinde zaman zaman seçim bildirgelerini de aşan suçlamalara maruz kaldıklarını belirterek, milletvekili adayları ve partililerden, bu suçlamalara karşı CHP’yi en iyi şekilde anlatmalarını istedi. 

Bu suçlamalardan birinin de “CHP’nin iktidara gelmesi halinde imam hatip okullarını kapatacağı” yönünde olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: 

“Gittiğiniz her köyde, her kasabada, her kente rahatlıkla söyleyebilirsiniz. CHP iktidarında imam hatip okulları niçin kapatılsın? Aydın din adamı yetiştiren o okulları açan parti biz değil miyiz? Biziz. Niye kapatalım? Ben, her din adamının, sadece Türkçe’yi değil, sadece bir yabancı dili değil, en az iki, üç yabancı dil öğrenmesini isterim. Felsefe okumasını, sosyoloji okumasını isterim. Halka güzelliği anlatmasını, sevgiyi, barışı, kardeşliği anlatmasını isterim. Bizim adımız kullanılarak bir algı operasyonu yapmak istiyorlar, buna izin vermeyeceğiz. Hiç kimsenin yaşam tarzıyla da uğraşmayacağız. Nasıl isterse öyle yaşasın. Hiç kimsenin inancıyla uğraşmayacağız. Açık ve net şunu söyleyebilirsiniz; ‘biz CHP olarak bütün inançların güvencesiyiz’. Herkes inancını özgürce yerine getirebilir. Eğer bir kişi çıkıp, ‘ben inancımı istediğim gibi yerine getiremiyorum, önümde şu engel var’ diyorsa gelip beni bulacak, sizi bulacak, partililerimizi bulacak. Her inancın özgürce yerine getirildiği bir Türkiye’yi, yaşanacak bir Türkiye’yi el birliğiyle kuracağız.” 

“Türkiye’de 4. devrimi gerçekleştireceğiz”

Kılıçdaroğlu, CHP’nin, Türkiye’de bugüne kadar üç önemli devrime imza attığını, yeni dönemde de dördüncü devrimi hayata geçireceğine değindi.

CHP’nin birinci devrim olarak Cumhuriyeti kurduğunu, ikinci devrim olarak çok partili siyasi yaşamı getirdiğini, üçüncü devrim olarak da demokrasinin olmazsa olmazı sosyal demokrasiyi getirdiğini savunan Kılıçdaroğlu, yeni hedeflerinin de Türkiye’ye “özgürlük ve demokrasi” getirmek olduğunu anlattı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X