Seçimlere itiraz süreci nasıl olacak?

31 Mart yerel seçimleri geride kalırken, AK Parti’den Ankara ve İstanbul sonuçlarına gelen itirazların ardından gözler itiraz sürecine çevrildi.

Seçimlere itiraz süreci nasıl olacak?
HABERİ PAYLAŞ

31 Mart yerel seçimleri geride kaldı. Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven, seçimlerin sona erdiğini ve sandıkların yüzde 80’ine ait tutanakların partilere iletildiğini söyledi.

Habertürk’ten Fevzi Çakır’ın haberine göre, seçimin ardından gündem ise İstanbul ve Ankara’da YSK’nın açıkladığı sonuçlara yapılacak itirazlar üzerinde yoğunlaştı. AK Parti, Ankara ve İstanbul’da sonuçlara itiraz edeceklerini ve bazı usûlsüzlükler tespit ettiklerini duyurdu.

SEÇİMLERE İTİRAZ SÜRECİ NASIL OLACAK?

Peki şimdi gözlerin çevrildiği itiraz süreci nasıl işleyecek?

Bugün itibariyle itiraz süreci başlamış durumda. Örneğin İstanbul veya Ankara’da, herhangi bir siyasi parti yarın saat 15.00’e kadar ilçe seçim kurullarına ilgili sandıklarla ilgili itirazlarını bildirecek. İlçe seçim kurulları Çarşamba ve Perşembe günleri bu itirazı değerlendirecek ve kararını verecek.

Siyasi partiler, İlçe Seçim Kurulu tarafından alınan bu karara da Cuma gününe kadar itiraz edebilecek. Bu itirazları bu kez İl Seçim Kurulu iki gün boyunca değerlendirecek ve bir karara bağlayacak.

Daha sonra ise üç gün süreyle Yüksek Seçim Kurulu’na itiraz yapılabilecek. YSK, üç günlük değerlendirme sürecinde kesin kararını açıklayacak.

YSK 11-12 Nisan’da kararını açıkladıktan sonra belediye başkanları kesinleşecek.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X