Seçimlere yakın takip

Türkiye için kritik bir öneme sahip olan seçimleri dünyanın önde gelen haber ajansları da yakından takip etti.

Seçimlere yakın takip

Reuters’ın ‘Türkler, Pazar günü Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın daha fazla güç toplamasının önünü açacak ya da onun kurduğu Ak Parti’nin 12 yıllık tek parti yönetimini sona erdirecek, 10 yılı aşkın bir süredir yapılan en çekişmeli parlamento seçimleri için oy kullandı’ ifadesiyle geçtiği haberde, Diyarbakır’daki bombalı saldırının dikkatleri HDP’ye çevirdiği yorumuna yer verdi.

SALDIRININ GÖLGESİNDE

Fransız haber ajansı AFP ise ‘Seçimler, Kürt yanlısı Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) mitingine yönelik iki kişinin öldüğü, onlarca kişinin yaralandığı bombalı saldırının gölgesinde geçti’ yorumuyla paylaştığı haberinde, ‘Türkiye, Pazar günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ülke üzerinde daha fazla hakimiyet kurup kurmamasını belirleyecek başa baş bir seçimde sandığa gitti’ ifadesine yer verdi.

HAYATİ ÖNEMDE

Associated Press haber ajansı ise ‘Türkiye Pazar günü, iktidar partisi milletvekillerinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın güçlerini desteklemek için Anayasa’yı yeniden yazıp yazmamalarını belirleyecek hayati önemdeki seçime gitti’ ifadesini kullandı. Haberde, ‘Erdoğan’ın seçimlerde yarışmadığı ancak Türkiye demokrasisini önemli ölçüde değiştirecek ve ülkenin en güçlü politikacısı olarak yönetimini uzatıp uzatmama konusunda bir referandum olduğu’ yorumu yapıldı.

BAŞKANLIK SİSTEMİ

İngiliz yayın kuruluşu BBC, ‘2003’te başbakan olarak iktidara gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’yi başkanlık sistemine geçirmek için yeterli çoğunluğu arıyor’ ifadesini kullandı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X