Seçmen kağıdı olmadan oy kullanabilirmiyim?

Seçmen kağıdı olmadan oy kullanılabilirmi? 1 Kasım seçimlerine artık sayılı günler kaldı.Seçmenler oy verecekleri partiye karar verdi ve oylama gününü bekliyor.Peki 1 Kasım seçimleri öncesinde kendisine seçmen bilgi kağıdı gelmeyen vatandaşlar oy kullanab

Seçmen kağıdı olmadan oy kullanabilirmiyim?

Seçmen bilgi kağıdı getirmeyenler nasıl oy kullanacak ? Seçim günü seçmen sandığına gelen vatandaşların yanlarında herhangi bir sebepten dolayı seçmen kağıtları yoksa (seçmen bilgi kağıdı, seçmen bilgi kartı) kimlik belgelerini göstererek oy kullanabilirler. Kimlik belgelerinin resmi nitelik taşıması gerekmektedir. Nüfus kağıdı, resmi daireler veya iktisadi devlet teşekküllerince verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, ehliyet, evlenme cüzdanı kimlik belgesi olarak oy kullanma işleminde geçerlidir.

 

Seçmen kağıdı ( seçmen bilgi kağıdı ) gelmeyenlerin oy kullanabilmesi için seçmen kütüğünde kayıtlı olması şarttır. Seçmen bilgi kağıdı, 298 nolu kanunun 44. maddesinde açıklanmıştır. Buna göre, Seçmen bilgi kağıdı hiçbir surette kimlik belirlemesinde belge olarak kullanılmaz; bu husus kağıdın üzerine yazılır.

 

Seçmen kütüğünde kayıtlı her seçmen için, seçmene hangi seçim bölgesinde, kaç numaralı sandıkta oy vereceğini, seçmen sıra numarası ve diğer bilgileri bildirmek amacıyla bir seçmen bilgi kağıdı hazırlanır ve seçim çevrelerinin özelliklerine göre Yüksek Seçim Kurulunca tespit edilen esaslar dairesinde gönderilir veya dağıtılır.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X