Şeftali üreticisi memnun değil

İnegöl’de hasat dönemi başlayan şeftalide üretici, fiyatlardan memnun değil. Bu yıl verimin düşük olmasına rağmen tarlada 1,80 liraya satılan şeftalinin en az 2,5 lira olmasını isteniyor.

Şeftali üreticisi memnun değil

SADULLAH ORGAN

İnegöl’de şeftalinin merkezi konumundaki İsaören Mahallesi’nde hasat başladı. Kırağı nedeniyle verimi düşen şeftalide üreticiler, ürün az olmasına rağmen fiyatın düşük olmasını anlayamadıklarını eden Mahalle Muhtarı Fikri Türk, bu yıl şeftalinin olmaması piyasaları allak bullak ettiğini belirtti.

Kırağı nedeniyle şeftaliden yüzde 25-30 oranında verimin düştüğünü belirten Muhtar Türk, ‘Bu yıl çok şükür dolu olmadı ama kırağı haşladı. Şeftalide geçen yıl 80 kilo veren ağaç bu yıl 20 kilo verdi. Köyümüzden her yıl ortalama bin ton şeftali çıkıyordu. Şimdi 300 ton ancak çıkar’ dedi.

BEKLENTİ 3 LİRA

Fiyatların 1,70 ile 1,80 lira arasında değiştiğini ifade eden İsaören Mahallesi Fikri Türk, beklentilerinin 3 lira olduğunu söyledi. Türk, ‘En azından 2,5 lira olmasını istiyorduk. Şuan kurtarmıyor ama ne yapabiliriz, mecbur katlanacağız. Zaten kirazdan 1 lira bile para almadık. Dalında kaldı. Yağışlar nedeniyle çatladı. İhracat olmayınca zaten sıfırladı. Şeftalide biraz kıpırdama var. Şeftalide de ihracat var ama çok yetersiz. Şuan toplananlar iç piyasaya gidiyor. İhracatlıklar bir hafta sonra toplanmaya başlanması ile fiyatlarda bir artışın yaşanmasının beklendiğini söyledi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X