Şehidin Kur’an’ı Müezzinoğlu’na hediye edildi

Gelibolu’lu Girgin, Çanakkale Savaşları’nda şehit düşen 57. Alay askerlerinden büyük dedesinin mirası Kur’an-ı Kerim’i Sağlık Bakanı Müezzinoğlu’na verdi.

Şehidin Kur’an’ı Müezzinoğlu’na hediye edildi

Çanakkale’nin Gelibolu ilçesinde yaşayan Ayşe Berrin Girgin, Çanakkale Savaşları’nda şehit olan büyük dedesi Arabacı Mehmet’in evlenirken eşine aldığı Kur’an-ı Kerim’i, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’na hediye etti.

AK Parti Gelibolu Kadın Kolları Başkanlığı görevini yürüten Girgin (53), büyük dedesinin mirası, 100 yıl muhafaza ettikleri Kur’an-ı Kerim’i, ziyaretlerde bulunmak üzere ilçeye gelen Müezzinoğlu’na verdi.

Kur’an-ı Kerim’i üç kez öpüp başına koyduktan sonra alan Müezzinoğlu, AA muhabirine, bu hediyenin çok anlamlı ve sorumluluğunun yüksek olduğunu söyledi.

Hediyeden büyük mutluluk duyduğunu vurgulayan Müezzinoğlu, “Şehit dedesinin evlenirken eşine armağan olarak aldığı Kur’an-ı Kerim’i, torununun Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı olarak bana güven duygusuyla hediye etmesi, gerçekten hem anlamlı hem de sorumluluğu büyük bir hediye” diye konuştu.

Girgin’e teşekkür eden Müezzinoğlu, “Rabbim inşallah o güven duygusuna layık olmayı nasip eylesin, bu milleti Kur’an ve bayraktan ayırmasın. Kur’an-ı Kerim, Çanakkale mücadelesinin ruhunu oluşturur. Bir medeniyet ruhudur o” ifadelerini kullandı.

Bakan Müezzinoğlu, şöyle devam etti:

“Bu millet bugün varsa, geleceğe ait büyük hedefler peşinde koşuyorsa, o şehitlere olan borcumuz ve sorumluluğumuzdur. İnşallah onlara borcumuzu ve sorumluluğumuzu da en iyi şekilde yerine getirmeyi Rabbim bizlere nasip etsin. Bu büyük bir emanet. Rabbim son nefesimizi verinceye kadar bu emanete sahip çıkmayı nasip etsin.”

“Güzel duygularla hediye ettim”

Girgin ise babasının dedesi Arabacı Mehmet’in, Balkan Savaşları’na katıldıktan sonra Çanakkale’de, 1915 yılında 57. Alay’da şehit olduğunu dile getirdi.

Büyük ninesi Fatma Hanım’ın 20 yaşında dul kaldığını belirten Girgin, “Ninem, bu Kur’an-ı Kerim ile dedeme hep dualar okumuş. Ailenin en büyüğü babam, ben de büyük kızıyım. Bu silsileyle Kur’an-ı Kerim’i korumayı başardık” dedi.

Girgin, Çanakkale Zaferi’nin 100. yıl dönümü dolayısıyla, 105 senelik olduğunu tahmin ettikleri Kur’an-ı Kerim’i devlete emanet etmek istediğini anlattı.

Bundan büyük gurur ve mutluluk duyduğunu bildiren Girgin, şunları kaydetti:

“Evlenirken genç kızlara Kur’an-ı Kerim alınır, dedem de nineme Kur’an-ı Kerim almış çeyiz olarak. Balkan Savaşı’ndan sonra yurda dönüp sadece bir gece evinde kaldıktan sonra 57. Alay’a katılmış ve şehit olmuş. Arkadaşlarım ‘Bunu nasıl veriyorsun’ dedi ancak hiç üzülmedim, güzel duygularla hediye ettim. Çünkü dedem 57. Alay şehidi. O gözünü kırpmadan şehit olduysa, benim de bu hatırayı devletime emanet etmemin hiçbir sakıncası yok. Ben de çok büyük bir istekle Bakanıma hediye ettim.”

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X