Şehir içi raylı ulaşıma 13 milyar Euro

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, şehir içi raylı toplu ulaşım hedefleri doğrultusunda 2023 yılına kadar 6 bin 500 set tramvay veya metro tipi araç alınmasını öngördüklerini belirterek, ”Bir araç maliyeti yaklaşık 2 milyon Euro olarak alınırs

Şehir içi raylı ulaşıma 13 milyar Euro

Bakan Işık, yaptığı açıklamada, ‘Milli Raylı Taşıt Sistemleri Geliştirilmesi (MİLRT) Projesi’ni değerlendirdi. Şehir içi raylı taşıtların cer ve kontrol sistemlerinin yerli olarak geliştirilmesinin, Türkiye’ye büyük mesafe katettireceğini vurgulayan Işık, bu kapsamda geçen yıl bütçesi Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Marmara Araştırma Merkezi (MAM) iç kaynaklarıyla karşılanan, 1,7 milyon lira kaynaklı Milli Raylı Taşıt Sistemleri Geliştirilmesi Projesi için çalışmalara başlandığını söyledi.

BURSARAY’A CER SİSTEMİ

Proje kapsamında, şehir içi tramvay ve metro araçlarında kullanılmak üzere Cer Motoru, Cer Kontrol Ünitesi, Tren Kontrol ve Yönetim Sistemi geliştirmeyi amaçladıklarını dile getiren Işık, ”Milli Raylı Taşıt Sistemleri Geliştirilmesi Projesi’nin, araç üstü saha testleriyle birlikte Kasım 2016’da tamamlanmasını hedefliyoruz. Proje kapsamında geliştirilen cer sisteminin, Bursaray Duewag Metro Aracı ve Bozankaya Tramway aracı üzerinde uygulanmayı planlıyoruz” diye konuştu. Işık, cer sistemi prototip üretim çalışmalarının devam ettiğine değinerek, laboratuvar testlerinin ardından 2016 yılı ortasında araç uygulaması ve saha testleri gerçekleştirmeyi amaçladıklarını da kaydetti.

YÜZDE 50 ORANA SAHİP

Şehir içi raylı toplu ulaşım hedefleri doğrultusunda 2023 yılına kadar 6 bin 500 set tramvay veya metro tipi araç alınması öngörüldüğünü bildiren Bakan Işık, ”Bir araç maliyeti yaklaşık olarak 2 milyon Euro olarak alınırsa, şehir içi raylı ulaşım araçları için 2023 yılına kadar yapılacak toplam yatırım tutarını yaklaşık 13 milyar Euro olarak hesaplıyoruz” ifadelerini kullandı. Işık, söz konusu araçların maliyet oranlarına bakıldığında cer sistemi ve tren kontrol sistemlerinin araç içerisinde yaklaşık yüzde 50 orana sahip olduğunu da kaydetti.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X