‘Şehitlerin hesabını verecekler’

Başbakan Davutoğlu, “İki polisimiz Ceylanpınar’da gece uyurken şehit edildi. TBMM kürsüsüne çıkıp barıştan bahseden HDP sözcüleri önce onun hesabını versinler, verecekler” dedi.

‘Şehitlerin hesabını verecekler’

Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda yaptığı konuşmada kutuplaşma siyasetine ve dışlama siyasetine karşı, uzlaştırma ve birleştirme siyasetine devam edeceklerinin altını çizerek, milletin bunu istediğini ve siyasi partilere ‘bir araya gelin konuşun’ dediğini aktardı.

 

“Cumhurbaşkanlığı makamı dışlanarak, izole edilerek Türkiye’de meşruiyet çizgisi içinde siyaset yapılamaz” diyen Davutoğlu, meşruiyetin, her makamın bulunduğu yerin hakkını vermekten geçeceğini söyledi.

 

Davutoğlu, hükümet ortaklığı görüşmeleri konusunda sürdürdükleri açık, ilkeli tutumu bundan sonra da devam ettireceklerini bildirdi. 

 

“Ama bu AK Parti’nin kazanımlarından, ilkelerinden fedakarlık anlamına gelmez. Ama 13 yıllık birikimi ve rövanşist bir yaklaşım içinde olan kimseyle AK Parti herhangi bir şey konuşmaz” ifadesini kullanan Davutoğlu, “13 yıllık kazanımlar varsa farklı görüşler de beyan edilerek muhafaza edilmek suretiyle Türkiye’yi hükümetsiz bırakmama adına atılacak adımlar konusunda da uzlaşma kültürü içinde her türlü olumlu tavrı sergileriz. Her şeyi yapacağız” görüşüne yer verdi.

 

“Birileri piyonları sahneye sürüyor”

 

Davutoğlu, terör örgütü DAEŞ’e yönelik, “Türkiye de bu örgütü en başından itibaren tehdit olarak telakki etmiş, görmüş ve hiç kimsenin ilan etmediği günlerde, 10 Ekim 2013’te bu örgütü, terör örgütü olarak ilan ettik. Çünkü yaklaşan tehlikeyi görüyorduk.” ifadelerini kullandı.

 

Birilerinin piyonları sahaya sürmeye başladığını söyleyen Davutoğlu, şunları kaydetti:

 

“Tabloyu, hepsini bir araya getirdiğimizde, 23 Temmuz’da bütün güvenlik birimlerini toplayıp bir Güvenlik Zirvesi yapma ihtiyacı hasıl olduğunda şunu gördük, birileri piyonları sahneye sürüyor. Onun üzerine karar verdik. ‘Piyonlar değil, arkasındaki şahlar, vezirler hedef edilecek’ dedik ve o gece eş zamanlı olarak PKK’nın merkezlerine, DAEŞ’e ve DHKP-C’ye operasyon yapma kararı aldık. Madem birileri üç maşalı, üç hedefli, Türk demokrasisinin, Türkiye’deki kamu düzeni ve Türkiye’nin itibarını hedef almıştı, biz de üç ayaklı bir operasyonu, üç maşaya ve arkasındaki güçlere dönük başlattık. Suriye’de DAEŞ, Kuzey Irak’ta PKK ve Türkiye’nin bütün illerinde bu örgütlerin şehirlerindeki unsurlarına dönük emniyet operasyonları başladı. Şu ana kadar 39 ilde 1302 zanlı bu üç örgütten gözaltına alındı, çok sayıda tutuklamalar gerçekleştirildi.” 

 

“HDP sözcüleri şehitlerimizin hesabını verecekler”

 

Şehitlerin acısını yüreğinde hissettiğini ifade eden Davutoğlu, “Suruç’ta katledilen bir vatandaşımızın cenazesini bahane ederek İstanbul sokaklarında yüzleri maskeli ve silahlı şekilde gösteri yapmaya kalktılar. O zaman yavaşça zihnimizde aylardır zaten her türlü senaryoya hazırlıklı olan güvenlik birimlerimize gerekli hazırlıkları yapma talimatı verdim ama bardağı taşıran son damla; bir gün sonra 22 Temmuz’da bir sabah erken bir vakitte, İçişleri Bakanımızın araması ile geldi; iki polisimiz Ceylanpınar’da gece uyurken enselerinden vurularak şehit edildiler. Hani dün şimdi hala TBMM kürsüsüne çıkıp barıştan bahseden HDP sözcüleri var ya önce onun hesabını versinler, verecekler” diye konuştu.

 

“Şimdi haddini bilmez bu eş başkanlardan biri ‘bütün bu oyunlar Saray gladyosunun eseridir’ diyerek tekrar Cumhurbaşkanımıza hakaret, Cumhurbaşkanlığı makamına yine hakaret etmeye cüret ediyor” ifadesini kullanan Davutoğlu, şunları söyledi:

 

“Buradan sesleniyorum; Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı makamı da bütün makamlar da anayasal sistem içerisinde yüce bir görev ifa etmektedirler. Ama sizler terör gladyosunun unsurlarısınız, terör gladyosunun.

 

Dün, Rabbimiz’e seslenerek TBMM kürsüsünden konuşan HDP sözcüsüne hatırlatırım, biz o seslenişleri bütün bir milletle yapa yapa buralara geldik. Ama sizlerin eli semaya yükselmeli, Kandil Dağı’na yükselmemeli. Önce onu öğreneceksiniz.”

 

Davutoğlu, “Çanakkale’de, İstiklal Harbi’nde yedi düvele nasıl savaşmışsak, bugün üç terör maşasıyla da onun arkasındaki terör gladyosuyla da her yerde savaşmayı, gerektiğinde her türlü fedakarlığı yapmayı iyi biliriz.” dedi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X