Bursa’ya her yıl 50 bin kaçak yapı!

Deprem kuşağında yer alan Bursa için Jeofizik Mühendisleri Bursa Şube Başkanı Mehmet Samast’tan uyarı geldi. Her yıl şehre 50 bin kaçak yapı eklendiğini söyleyen Samast, vatandaşların binalarının risk analizini yapması noktasında çağrıda bulundu.

Bursa’ya her yıl 50 bin kaçak yapı!

Derya Demir Pınar

Ege ve Marmara bölgesindeki her ilde yaşanan depremden etkilenen Bursa’da zaman daralıyor. Birinci derece deprem kuşağında yer alan ve binalarının yüzde 50’den fazlası riskli kategoride bulunan şehre her yıl yeni kaçak binalar ekleniyor. Bu noktada Bursalıları uyaran Jeofizik Mühendisleri Bursa Şube Başkanı Mehmet Samast, “Bursa çok hızlı büyüyen bir şehir. Dolayısıyla bu kaçak binaların önüne kolay kolay geçilemiyor. Bursa’ya her yıl yaklaşık 50 bin adet yeni kaçak bina ekleniyor. Bu kaçak binaların denetlenmediği, doğru mühendislik hizmetlerinin alınmadığı ortada. Bunların hepsi riskli binalar. Özellikle; Osmangazi, Yıldırım ve Gürsu’da kaçak ve deprem geçirmiş binalar söz konusu. Dolayısıyla bu binaların içerisinde yaşayan vatandaşlarımız, risk altında” dedi.

“RİSK ANALİZLERİ YAPILMALI”

Bursa’nın birinci derecede deprem bölgesinde oılduğunu belirten Samast, “Yeni bir deprem beklediğimizle ilgili sürekli uyarıyoruz. Ancak depremin ne zaman olacağını bilmediğimiz için çok daha dikkatli olmamız gerekiyor. Vatandaşlar, yaşadıkları binadaki çatlakları, deformasyonları iyi gözlemleyip bildirmeli. Riskli binaların bina performans analizlerinn yapılması lazım. Bursa’da depremin yanında heyelan riskinin de var. Yıldırım, Gemlik ve Mudanya’nın belirli bölgeleri heyelan riski altında” dedi.

UFAK OBRUKLARA DİKKAT!

Bursa’da ufak çaplı obrukların da oluşabildiğini ifade eden Samast, yeni yapılan fabrikaların zemin etütlerinde yer yer boşluklara rastladıklarını dile getirdi. Bursa’da, Konya’daki gibi büyük bir obruk beklemediklerinin altını çizen Samast, şunları söyledi: “Asıl konu yeraltı sularının hızlıca daha derinlere inmesi ve zeminin kendini tutamayrak büyük ölçekli çökmesi. Obruk oluşumuna müsade edecek zemin tipi olması lazım. Örneğin; Gürsu’nun üst kısmında Barakfakih, inegöl taraflarında küçük boşluklar oluşabilir. Çünkü ovadaki kaçak su kuyuları ile yeraltı suları her geçen gün daha da derinlere iniyor. Ancak Bursa’da oluşan bu küçük boşluklar mühendislik hizmeti alınarak halledilebilecek çapta.”

Jeofiizk Mühendisleri Odası olarak vatandaşları eğitimlerle buluşturmak istediklerini söyledi. Samast, “Mahalle mahalle, köy köy evlere giderek gönüllü olarak afet eğitimini vatandaşlarımızla buluşturacağız. Çünkü Bursa’da her yer risk altında” diye konuştu.

HABERİ PAYLAŞ
1 adet yorum var

Bir adet yorum var

  1. KAÇAK YAPIYI ÖNLEMEK KOLAY.
    1-Kaçak yapı yapanın malına devlet el koyacak.
    2-Kaçak yapıyı yapan,yaptıran,malzemesini satan,taşıyana hapis cezası ve para cezası verilmelidir.
    3-Kaçak yapıyı sıkı denetimlerle önlemekde mümkün.DRONELERDEN İSTİFADE EDİLEREK MAHALLELER KONTROL EDİLİR,TARIM ALANALRI KONTROL EDİLİRSE BU KAÇAK YAPIYA CİDDİ DARBE İNDİRİR.

Yoruma kapalıdır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X