Selfie meraklılarına ‘hacker’ uyarısı

Japonya’da yapılan bir araştırma Facebook ve Instagram gibi sosyal medya platformlarına yüklenen selfie’ler kullanıcıları hacker’lara karşı savunmasız bırakıyor.

Selfie meraklılarına ‘hacker’ uyarısı

Son yılların en büyük çılgınlığı selfie (öz çekim) başınızı ağrıtabilir. Zira Japonya’da yapılan bir araştırmaya göre, çektiğiniz selfie’ler hacker’lara davetiye çıkarıyor. 

Japonya Ulusal Enformatik Enstitüsü tarafından yapılan araştırmaya göre, sosyal medyada oldukça yaygın olan selfie çekerken yapılan ‘barış işareti’ hacker’ların parmak izinizi elde etmesine neden olabilir. 

Araştırma ekibine başkanlık eden Profesör Isao Echizen, gelişen teknolojinin hacker’ların elini güçlendirdiğinin altını çizdi ve gelişen telefon kameralarının hacker’ların elini güçlendirdiği uyarısında bulundu. 

Isao Echizen, elde edilen dataların siber hırsızlar tarafından parmak izi ile korunan telefon vb savunmasız kalabileceğini belirtti. 

Bu alanda en büyük riske sahip kişilerin ünlüler olduğunu belirten Isao Echizen, ülke basınına yaptığı açıklamada “Şifreniz çalınırsa değiştirirsiniz ancak parmak izinizde böyle bir şansınız olmaz” diyerek durumun ciddiyetine dikkat çekti.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X