Sertifikalı çobanlar

Büyükorhan’da daha bilinçli, daha kaliteli bir hayvancılık için ilk adım atıldı. İlçede küçükbaş hayvancılığı geliştirmek, çobanlık mesleğini gözde meslekler arasına yerleştirmek için planlanan ‘Sürü Yönetimi Elemanı’ kursu başladı.

Sertifikalı çobanlar

AYDIN KURMUŞ

Büyükorhan’da kalifiye çoban ihtiyacını gidermek amacıyla  ‘Sürü Yönetimi Elemanı’ kursu başladı. 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Milli Eğitim Batanlığı, Türkiye İş ve İşçi Bulma Kurumu (İŞKUR), Türkiye Ziraat Odaları Birliği ile Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiriciliği Merkez Birliği’nin işbirliği ile açılan  

kursa 50 kişi katılıyor.  ‘Sürü Yönetimi Elemanı’ kursu ile ilçede küçükbaş hayvancılığı geliştirmek, hayvan sayısını artırmak, ülkenin et üretimine katkıda bulunmak ve çobanlık mesleğini gözde meslekler arasına yerleştirmek amaçlanıyor. 

KADINLAR ÇOĞUNLUKTA

Kurslara 42 bayan 8 erkek çiftçi katılıyor. Bu yıl içerisinde ilçe merkezinde ve mahallelerinde 290 kişiye eğitim verilmesi planlanan kursların finansman kaynağını İŞKUR tarafından karşılanırken, uyrıca kursiyerlere de günlük 20 TL ücret ödeniyor. Bunun yanında Genel Sağlık Sigorta primleri yine söz konusu kurum tarafından karşılanıyor. 

Kurs süresince katılımcılara sürü yöneticisinin anlamı ve önemi, sürü yöneticiliğinde güvenlik, küçükbaş hayvanlarda zapturapt ve barınak ortamının özellikleri, küçükbaş hayvanlarda kayıt, bakım ve ıslah, merada hayvan bakımı ile küçükbaş hayvan besleme ve hastalıkları konularında bilgi verilerek, pratik uygulamalar yapılacak.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X