SEUP ile mesleki eğitim daha güçlü

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen, Millî Eğitim Bakanlığı Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’nün yürütücüsü olduğu, Türkiye çapında 55, Bursa’da 7 meslekî ve teknik eğitim okulunu kapsayan Meslekî ve Teknik Eğitim Yoluyla Sosyal ve Ekonomik Uyum Projesi’nin (SEUP) toplantısı Bursa’da gerçekleştirildi.

SEUP ile mesleki eğitim daha güçlü

DERYA DEMİR PINAR

Birçok öğrenciyi istihdama kazandıran projenin toplantısında konuşan Meslekî Eğitim Genel Müdürlüğü Şube Müdürü Osman Yalçın, SEUP’un geçici koruma altındaki Suriyelilerin ve Türk ev sahibi toplulukların sosyal ve ekonomik uyumunu, istihdam edilebilirliklerini ve yeterliliklerini iyileştirerek, gençleri meslekî eğitime teşvik etmek için yürütüldüğünü ifade etti. Osman Yalçın, “SEUP projesi, yaparak öğrenmeyi temel alan yenilenme ve geliştirme çabalarına destek sağlıyor. Proje 8 ilde 55 pilot okulda yürütülüyor. Bu 55 okulda, 21 mesleki alanda toplamda bin 187 atölyeye donatım iyileştirme ve altyapı hizmeti veriliyor. Özellikle öğrencilerimiz için güzel öğrenme ortamları oluşturulmaya çalışılıyor” dedi.

144 ATÖLYE YENİLENDİ

Sektörle bütünleşmiş mesleki eğitimin hem Bursa’nın, hem de Türkiye’nin mesleki ve teknik eğitimdeki politikalarından bir tanesi olduğunu dile getiren İl Millî Eğitim Müdürü Serkan Gür, “Suriyeli koruma altında olanların sosyal uyumu ve Türk öğrencilerimiz için SEUP projesine çok önem veriyoruz. Türkiye’de SEUP 1’de yaklaşık 55 tane okul vardı. Bunlardan 7 tanesi Bursa’daydı. SEUP 2’de de 57 tane okul olacak. Bunların 4 tanesi yine Bursa’da olacak. Bursa özelinden hareket edecek olursak, 20 alanda 144 tane atölye ve donanımımızı yeniledik. Bu yenilenen atölye ve donanımlar içerisinde hem Suriyeli, hem de Tük öğrenciler eğitimlerin ardından istihdama kazandırılıyor. Halihazırda devam eden SEUP Projesi’nin birinci bileşeni olan ekipman ve altyapı desteği kapsamında 695 atölye yenilendi ve 101 atölyenin de tadilatı devam ediyor. Bu atölyelerin 168’i Bursa’daki okullarımıza ait. Bunlarla birlikte plana dahil olan 391 atölye de yapılacak ihale sonrası tamamlanacak” dedi.

BURSA’DA 40 BİN SURİYELİ ÖĞRENCİ

Bursa’daki Suriyeli öğrencilerin durumu hakkında bilgi veren Serkan Gür, “Bursa’da 500 okulda 40 bin Suriyeli öğrenci bulunuyor. Meslek liselerinde de Suriyeli öğrencilerimiz var. Suriyeli öğrencilerin okullaşma oranlarına bakıldığında ise ilköğretimde yüzde 100, ortaokulda yüzde 70 seviyelerinde. Suriye’de ortaöğretim zorunlu olmadığı için Türkiye’de ortaöğretimde okullaşma oranı düşük” diye konuştu.

ÖĞRENCİ DESTEK PAKETLERİ

Öğrenci destek paketleri kapsamında Türkiye’de 4 bin 418 öğrenciye tablet ve internet dağıtımı yapılırken, 3 bin 973 okul kıyafeti öğrencilere ulaştırıldı ve bugün itibarıyla 4 bin 431 öğrenci gıda kartından yararlanmaya devam ediyor. Bursa’da ise 69 öğrenciye yemek desteği, 48’ine ulaşım, 180’ine gıda kartı, 180’ine tablet, 153’üne kıyafef ve 103’üne ise terminlik malzeme ulaştırıldı. Proje sonunda toplam 55 pilot okulun 21 meslek alanındaki 1187 atölyesi yenilenmiş olacak. Üçüncü bileşen olan iletişim ve görünürlük kapsamında da etkin bir şekilde sosyal medya kullanımı yapıldı ve toplumda meslekî ve teknik eğitim konusunda farkındalık oluşturuldu.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X