Sevginin özel günü

14 Şubat Sevgililer Günü’nde kalpler sevgiyle atacak.

Sevginin özel günü

Dünyadaki milyonlarca çift, birbirlerine ‘seni seviyorum’ diyecek. Bugün sevginin özel günü çünkü. Kimi için sevgi değerli bir hediyeyle, kimi için de bir çiçekle ifade edilecek. Ancak en güzel hediye bir kucak sevgi kuşkusuz. 

Sevgililer Günü yüzyıllardır kutlanıyor. Ne var ki acıklı öyküsü duyanları hüzünlendiriyor. 

Yüzyıllar önceki bir geleneğe göre, her yıl belli bir gününde düzenlenen festivalde kura çekerek eşleşen çiftler, gelecek yılın o gününe değin birbirinin sevgilisi olurmuş… Derken, İmparator Cladius, genç sevgililer için düzenlenen bu özel günden rahatsız olmuş, iyi savaşamadıkları gerekçesiyle sevgililerin birlikte olmasını ve evlenmelerini yasaklamış.

 

Ancak, St. Valentine isimli bir aziz, imparatordan gizlice genç çiftleri evlendirmeye devam etmiş. Bir gün imparator, bu durumu anlamış ve azizi idam ettirmiş. İşte, o gün bugündür kendisini başkaları için feda eden St. Valentine adına, öldüğü gün olan 14 Şubat, ‘Sevgililer Günü’ olarak kutlanır olmuş. İdam edilmeden önce yattığı hapishanedeki gardiyanın kızına aşk mektupları yazan Valentine, idam edilene kadar bu kıza aşkını ilan etmiş.

‘Aşkın azizi’ olan bu meçhul rahibin notları, bugünkü Sevgililer Günü mesajlarının atası olmuş. 19. yüzyıla gelindiğinde Amerikalı Esther Howland’ın ilk ‘Sevgililer Günü’ kartını göndermesinden bu yana farklı biçimde kutlanmaya başlandı.

Kalbiniz aşk için atsın

Doç. Dr. Alp Burak Çatakoğlu aşkın kalbe iyi geldiğini, kalp krizi riskini de azalttığına dikkat çekiyor. Doç. Dr. Alp Burak Çatakoğlu ‘Aşk yaşa bakmıyor. Yaşlı bir insanda aşık olduğunda aynı reaksiyonlar gösteriyor ve daha yavaş çalışan, daha az kan pompalayan kalp daha hızlı kan pompalamaya başlıyor. Dolayısıyla bu kalp ve beyin arasındaki mucizevi etkileşim insanın daha sağlıklı yaşaması için enerji oluşturuyor. Vücudun kendi ürettiği hormonların artışı ile bir şekilde kalp daha verimli çalışıyor’ diyor. 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X