Şifa kenti Karlovy Vary

Çek Cumhuriyeti’nin termal kenti Karlovy Vary, dünyanın dört bir tarafından turistleri çekiyor. Doğası ve mimarisiyle büyüleyen tarihi kent, şifa merkezi olarak da hizmet veriyor.

Şifa kenti Karlovy Vary
HABERİ PAYLAŞ

Dilek Atlı

Dünyaca ünlü kaplıcalara sahip Karlovy Vary, günümüz turizminin merkez noktalarından biri olarak ziyaretçilerini masalsı bir serüven için kendine çekiyor. Sokaklarında yürürken kendinizi bir film platosunda hissedeceğiniz termal şehir, yüzyıllara meydan okuyan binaları ve doğasıyla unutulmaz bir seyahat deneyimi sunuyor. 

Batı Bohemya’nın en parlak dönemine imza atan IV. Karl tarafından kurulan ve “Karl’ın Banyosu” anlamına gelen Karlovy Vary, zamanla aristokrat çevrelerce de rağbet görünce gelişim göstererek günümüze kadar ulaşmış. Tren ya da otobüs yolculuğuyla Avrupa’dan ve diğer dünya kentlerinden insanları bir araya getiren şehir, şifalı suları ve doğasıyla birçok hastalık için umut olmaya devam ediyor. 

 

TARİHİ MEKANLAR…

İçinden geçen nehrin iki ucunu birbiriyle buluşturan minik köprüleri, mimari zenginliği, cömert yeşilliği ve havasıyla ziyaretçilerinin ruhu da doyuran Karlovy Vary, mineralli suyuların aktığı 12 farklı çeşmeye sahip. Cadde boyu uzanan nehri takip eden kafe ve restoranlara ek olarak bir de şık mağazaların göze çarptığı şehirde ibrik satan tezgâhlar da yer alıyor. Turistler, farklı tasarımlardaki ibrikleri satın alıp şifalı sulardan içme şansı buluyor. 

Kış aylarında eksi dereceleri gören şehrin en güzel zamanıysa sıcaklığın 20-25 derecede olduğu yaz ayları. Türkiye’den Karlovy Vary’e direkt uçuş olmadığı için önerilen yol, Prag’dan otobüs ya da tren ile 3 saatte kente ulaşmak. Günübirlik ziyaretler için de uygun olan termal şehirde kalmak isteyenler içinse farklı otel alternatifleri mevcut. Dünyadan birçok ziyaretçiye ev sahipliği yapan kent için otel aramalarında erken rezervasyon tercih ediliyor. 

 

ATATÜRK ORADAYDI…

Karlovy Vary, şifa ve huzur arayan tarihin ünlü isimlerini de konuk etmiş. Bunlardan bazılar ise Karl Marx, Sigmund Freud, Adolf Hitler, Beethoven ve Mozart. Bir dönem rahatsızlıkları nedeniyle bu şifa kentinde tedavi görenlerden biri de Mustafa Kemal Atatürk. Grand Hotel’de kalan Atatürk, Birinci Dünya Savaşı sırasında ağır bir böbrek hastalığı geçirince 1918 yılının yaz aylarında Karlovy Vary’de bir süre kalır. Bugün otelde kalan isimlerin müze olarak kapılarını ziyaretçilere açtığı odalardan biri de Mustafa Kemal Atatürk’e ait. 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X