Şifa Üniversitesi’ne ‘paralel’ operasyon

İzmir’de “paralel devlet yapılanması” iddiasıyla başlatılan soruşturmada, Şifa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Ateş’le birlikte gözaltına alınan 9 şüpheliden 5’i tutuklandı.

Şifa Üniversitesi’ne ‘paralel’ operasyon

İzmir Cumhuriyet Başsavcıvekili Okan Bato tarafından ‘bazı kamu arazilerinin örgüte değerinin altında satılarak haksız kazanç elde etmesinin sağlandığı’ iddiaları üzerine başlatılan soruşturmada gözaltına alınan Prof. Dr. Ateş’le birlikte halen gözaltında bulunan SGK İzmir İl Müdürü E.B. ve 7 kişinin sorguları tamamlandı. Operasyon kapsamında ayrıca eski Fatih Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şerif Ali Tekalan’ın yanı sıra bir kişinin daha arandığı belirtiliyor. 

SUÇLAMALAR

İzmir’de 8 Mart’ta “haksız kazanç sağlanması” iddiaları üzerine SGK’nın eski ve yeni İzmir il müdürlerinin de aralarında bulunduğu 7 kişi gözaltına alınmıştı. 

“Bilerek ve isteyerek FETÖ/PDY’ye yardım etmek, örgüte yardım ve yataklık, evrakta sahtecilik, görevi kötüye kullanma, SGK’ya ait binaları değerinin altında göstererek satmak”la suçlanan zanlılara yöneltilen diğer suçlamalar arasında, “Buca ilçesindeki SGK’ya ait yaklaşık 40 dönüm arazinin, taliplileri olmasına rağmen örgütle bağlantılı olduğu öne sürülen Şifa Üniversitesi’ne düşük rayiç bedelle satışını ve bundan önemli miktarda haksız kazanç elde etmesini sağladıkları” iddiası da yer alıyor.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X