Sıkı duruşu koruduk

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Erdem Başçı, döviz kurunun etkileri ve enflasyon beklentilerindeki artıştan kaynaklanan riskleri sınırlamak için likidite politikasındaki sıkı duruşu koruduklarını söyledi.

Sıkı duruşu koruduk

Başçı’nın dün Türkiye Bankalar Birliği ve Türkiye Katılım Bankaları Birliği Üyeleri ile gerçekleştirilen toplantıda yaptığı sunum, TCMB’nin internet sitesinde yayımlandı. 

Cari işlemler dengesindeki iyileşmenin ağustos verisi ile birlikte belirginleşeceğinin ve yıl boyunca devam edeceğinin öngörüldüğünü vurgulayan Başçı, Avrupa Birliği ekonomilerindeki talep artışının desteğiyle net ihracatın büyümeye katkısının yılın ikinci yarısında artacağını ifade etti.

TEDBİRLER ALINIYOR

Başçı, TCMB’nin döviz kurunun etkileri ve enflasyon beklentilerindeki artıştan kaynaklanan riskleri sınırlamak için likidite politikasındaki sıkı duruşunu koruduğunu kaydederek, ‘TCMB açıklanan ‘küresel para politikalarının normalleşme sürecinde yol haritası’ kapsamında, yakın zamanda geniş bir tedbir paketi uygulamaya başladı. Para politikası enflasyon görünümüne karşı sıkı, döviz likiditesinde dengeleyici ve finansal istikrarı destekleyici bir duruş sergiledi’ değerlendirmesini yaptı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X