Silah bırakma çağrısı yapabilir

HDP`li Buldan, karşılıklı adımların eş zamanlı atılması halinde Öcalan`ın Mart ya da Nisanda silahların bırakılması için PKK`ya çağrı yapabileceğini kaydetti.

Silah bırakma çağrısı yapabilir
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili ve İmralı heyeti üyesi Pervin Buldan, çözüm sürecinde karşılıklı adımların eş zamanlı atılması halinde Abdullah Öcalan’ın Mart veya Nisan ayında silahların bırakılması için PKK’ya çağrı yapabileceğini söyledi.
 
Hükümetin, 6-8 Ekim olayları gerekçesiyle askıya aldığı çözüm süreci görüşmeleri, bugün HDP’nin İmralı heyetinin Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile yapacağı görüşmelerle yeniden başlayacak. HDP’nin Grup Başkanvekili ve İmralı heyeti üyesi Pervin Buldan, Akdoğan ile yapacakları görüşme itibariyle diyalog kanallarının tekrar resmi olarak açılmış olacağını belirterek, ‘Yapacağımız görüşmede İmralı’ya gidişimiz ile ilgili tarih belli olacak. İmralı ziyareti tahmini olarak önümüzdeki hafta 22-23 Kasım gibi görünüyor’ dedi.
 
İSİMLER DE NETLEŞECEK
 
HDP Grup Başkanvekili Buldan, tarihi netleşecek olan İmralı ziyaretini mevcut heyet ile mi yoksa müzakere heyetine dahil olması beklenen isimlerle mi gidecekleri konusunda ise ‘Heyetin adaya müzakere heyetine katılacak yeni isimlerle gidip gitmeme konusu da yarınki (bugünkü) görüşmede netleşecek. Müzakere heyetinin genişlemesi ve adaya bizim dışımızda kimlerin gideceği yarın netleşecektir’ diye konuştu. Öcalan’ın yapılacak olan müzakerelerin olumlu gitmesi durumunda Mart- Nisan ayında silahların bırakılması konusunda PKK’ya çağrı yapabileceği ile ilgili soru üzerine ise HDP’li Buldan, şunlara kaydetti:
 
KARŞILIKLA ADIM
 
‘Adımların karşılıklı atılması yönünde bir şey var, talep var. Senkronik bir şekilde eş zamanlı hükümet de adım atacak, hareket de adım atacak. Karşılıklı bu adımların atılması ile süreç gelişecek. Sayın Öcalan ile son görüşmemizde bu telaffuz edildi. Adımlar karşılıklı olarak atılırsa ve bir düzene girilirse muhtemelen Mart veya Nisan ayı gibi bir çağrı yapılabilir. Ama, her şey atılacak olan adımlara bağlıdır.’

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X