‘Silahlı nöbet’ adliyelik oldu

Alemdar’da uyuşturucu satan ve kullananlara engel olmak amacıyla silah kuşanıp bölgede nöbet tutarken görüntüleri yansıyan mahalle sakininin başı fena halde derde girdi. Polis mahalle muhtarı hakkında da ‘Görevi kötüye kullanma’ ve ‘Kamuoyunu yanlış yönle

‘Silahlı nöbet’ adliyelik oldu

Osmangazi İlçesi’nde Sıcaksu Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında termal turizm merkezi olması planlanan Alemdar Mahallesi’ndeki metruk binaların bulunduğu Tabakhaneler Bölgesi, son dönemde uyuşturucu satıcıları ve içicilerinin kullanıldığı mekan haline geldi. Bazı terk edilmiş binaların mahkeme süreci devam ettiği için yıkımı gerçekleşemedi. Mahalle sakinlerinin şikayetleri üzerine İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Uyuşturucu ile Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri bölgede devriye sayısını arttırarak satıcı ve içicilere yönelik operasyonlarını arttırdı.

Son 1 ay içerisinde bölgede uyuşturucu satan 12 kişi, sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. Çok sayıda içici hakkında işlem yapılarak tedavileri için ilgili sağlık merkezlerine yönlendirilerek takip altına alındı. Ancak mahallede önceki gün bir kişinin elinde av tüfeğiyle uyuşturucuya karşı silah kuşandığına ilişkin medyaya yansıyan görüntüleri Emniyeti harekete geçirdi.

Alemdar Mahalle Muhtarı Abdullah Akar da uyuşturucu krizine girmiş bir kişinin başında gazetecilerle röportaj yaparken görüldü. Yaşananlar üzerine Emniyet Müdürlüğü Uyuşturucuyla Mücadele Şubesi ekipleri soruşturma başlattı. Evinde bulundurduğu dedesinden kalma ruhsatsız av tüfeğiyle fotoğrafı çekilerek ‘Uyuşturucu satıcılarına karşı silahlı nöbet tutuyor’ diye lanse edilen 27 yaşındaki Seyit Ahmet Çiftçi, dün gece gözaltına alındı.

‘Ruhsatsız av tüfeği bulundurma’ ve Kabahatler Kanunu’na göre hakkında idari yaptırım cezası uygulanan Seyit Ahmet Çiftçi ifadesi alındıktan sonra av tüfeğine el konularak serbest bırakıldı.

İŞİ ABARTTILAR

Seyit Ahmet Çiftçi, mahallede silahla nöbet tutmadıklarını belirterek, “Muhtar işi abarttı. Benim fotoğrafımı çektiler. Muhtara ‘Benim için sorun olur mu?’ dedim. ‘Olmaz’ dedi ve fotoğraflarımı çektiler. Şimdi dede yadigarı olan tüfeğime el konuldu” diye konuştu.

MUHTARA SORUŞTURMA

Muhtar Abdullah Akar hakkında da ‘Görevi kötüye kullanma’ ve ‘Kamuoyunu yanlış yönlendirme’ suçlarından soruşturma başlatıldı. Ayrıca gece Tabakhaneler bölgesien giden çok sayıda polis ekibi kullanılmayan boş binalar ile çevresini didik didik aradı.

Bölgede teknik ve fiziki takip sonucu belirlenen uyuşturucu satıcılarına yönelik Narko-Tim ekipleri tarafından önümüzdeki günlerde yapılması planlanan operasyonun bu gelişmelerle ise deşifre olduğu ifade edildi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X