Sınır kapılarında yeni dönem

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, aktif olarak gümrük işlemi yürütülen 20 kara sınır kapısında ‘Plaka Tanıma Sistemi’ni kullanmaya başlayacaklarını belirtti.

Sınır kapılarında yeni dönem
HABERİ PAYLAŞ

Tüfenkci, Türkiye’ye kara gümrük kapılarından gelen ve giden tüm araçların plakalarının sisteme otomatik olarak kaydedilmesini sağlayacak bir proje geliştirdiklerini söyledi.

Herhangi bir güvenlik sıkıntısı ya da risk analizinde bu araçların tahlil edilmesini amaçladıklarını anlatan Tüfenkci, ‘’Giriş-çıkışları kolaylaştırmayı, aynı zamanda güvenliği sağlayacak bilgi analizlerini oluşturabilmeyi hedefliyoruz” dedi.

Sistemin sadece Türkiye’deki plakalar veya Latin harfli karakterler içeren yabancı ülke plakaları için hazırlanmadığına vurgu yapan Tüfenkci, Arapça karakter taşıyan plakalar için de özel bir Arapça-Latince çeviri sistemi düzenlendiğini ve bu ülkelerden gelen araçlara ait pek çok farklı plakanın sorunsuz olarak tanımlanabileceğini kaydetti.

Aktif olarak gümrük işlemi yürütülen 20 sınır kapısında ‘Plaka Tanıma Sistemi’ni hayata geçireceklerini dile getiren Tüfenkci, ‘’Sistem, 17 kapımızda 1 Kasım itibarıyla hayata geçmiş olacak. Halen inşaat halindeki Sarp, Kapıköy, Hamzabeyli sınır kapılarında kurulum için inşaat çalışmalarının tamamlanması beklenecek ve buralarda da inşaat biter bitmez sistemler devreye alınacak” diye konuştu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X