Sınırda sıcak anlar: Geçişler başladı

Suriye’nin Tel Abyad kentinden kaçan binlerce Suriyeli için Türkiye sınır kapısını açtı. Aileler sınırdan girmeye çalışırken IŞİD kararını değiştirdi ve Suriyelileri durdurdu. Bölgede yaşanan kargaşaya güvenlik güçleri hemen müdahale etti. Bu arada Suriye

Sınırda sıcak anlar: Geçişler başladı

Öğleden sonra Türk yetkililer, sivillerin hayati tehlikelerinin olması nedeniyle sınırı açmaya karar verdi. 

Türkiye sınırında bekleyen bir grup, kontrollü şekilde Akçakale Gümrük Kapısı saha alanına yönlendirildi.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ekipleri de grubun Türkiye’ye alınması için gerekli hazırlıkları tamamladı.

      

Türkiye sığınmacıları almak isterken, Tel Abyad’ın kontrolünü elinde bulunduran IŞİD terör örgütü gümrük kapısından geçişleri engelledi. Gümrük sahasından geçen dört Suriyeli aile ise Türkiye’ye geçti.

Saat 17.15 sıralarında IŞİD’in engellemesi üzerine sınır hattına yönelen Suriyeliler, Akçakale Sınır Kapısı’na doğru yaklaşmaya başladı. Suriyeliler, telleri yıkarak Türkiye tarafına geçmek istedi. 

Bu sırada Suriyelilerin sınır kapısına doğru geldiğini gören Türkiye tarafındaki yüzlerce Suriyeli de sınır tellerinin olduğu bölgeye gitti. 

VE TOPLANTIDAN KARAR ÇIKTI

Bunun üzerine Türk askerleri, çıkan kargaşaya müdahale etti. Bölgeye çok sayıda asker ve zırhlı araç sevk edildi. 

Türkiye tarafındakilere ‘Dağılın’ uyarısı yapıldı, Suriye tarafındakilere de tellerden uzaklaşmaları için uyarı anosları yapıldı.

Zırhlı araçlardan kalabalığa dağılmaları için tazyikli su sıkıldı. 

Askerin müdahalesiyle iki taraftakiler de geri çekilirken, hemen yakında bekleyişlerini sürdürdü. Askerler de tetikte beklemeye devam ediyor.

GEÇİŞLER YENİDEN BAŞLADI

Sınırda bekleyen ve Türkiye’ye alınmasına karar verilen binlerce Suriyelinin saat 17.15’ten itibaren bir anda sınıra yüklenmesiyle çıkan kargaşa üzerine durdurulan geçiş, bir saat sonra düzen sağlanarak yeniden başladı. 

Geçişler, Akçakale Sınır Kapısı’nın hemen yanında tel örgüler kaldırılarak açılan koridordan düzenli bir şekilde yapılıyor. 

Kayıtları yapılarak Türkiye’ye alınan Suriyeliler, Gümrük Alanı’nda hazırlanan yere götürülüyor. Türkiye’ye alınan Suriyelilerden akrabası olanlar onların yanına, diğerleri kamplara gönderilecek.

İLK ETAPTA 2500-3000 KİŞİ GEÇECEK

Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü’nden AA’nın aldığı bilgiye göre; Türkiye sınırının 300 metre yakınında, çoğunluğu Arap kökenli Suriyeli ve az sayıda Türkmen’den oluşan 2 bin 500 civarında kişi bulunduğu belirtildi. Açıklamada, sınırdan ilk etapta 2 bin 500 3 bin Suriyeli’nin geçmesinin beklendiği ifade edildi.

BELEDİYE BAŞKANI AÇIKLADI

Binlerce Suriyelinin sınır bölgesindeki bekleyişleri sürerken, Akçakale Belediye Başkanı Abdülhakim Ayhan açıklama yaptı. Başkan Ayhan, Türkiye’ye alınması kabul edilen Suriyelilerin gümrük kapısından geçmesinin planlandığını, ancak IŞİD örgütünün bunu kabul etmediğini, Suriyelilerin nereden alınacağına ilişkin görüşmelerin sürdüğünü söyledi. Sınırda yaşanan kargaşa, Ayhan’ın açıklamasının hemen ardından başladı.

KARAR ANKARA’YA İLETİLDİ

Gün içinde kent yöneticilerinin askeri yetkililer ile yaptığı ortak toplantıda, sınırın diğer tarafına ilişkin son durumun ele alındığı ve birkaç kilometre yakından atılan top ve havan mermisi atışlarının Telabyad’daki sivilleri tehdit eder boyuta ulaştığı değerlendirmesi yapıldı. Varılan ortak kanaatin Ankara’ya iletildiği ve binlerce Suriyelinin hayati risk altında olduğuna dair görüşün ardından sığınmacıların Türkiye’ye alınmasına karar verildi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X