`Sınırı geçenler 60 bini aştı`

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, IŞİD tehdidinden kaçan ve dünden itibaren Türkiye`ye alınan Suriyeli sayısının 60 bini aştığını söyledi.

`Sınırı geçenler 60 bini aştı`
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş öğleden sonra beraberinde İçişleri Bakanı Efkan Ala ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ile birlikte Suriye sınırında incelemelerde bulunmak üzere Şanlıurfa’ya geldi. GAP Havaalanına indikten sonra helikopter ile Suriyeli sığınmacıların geçiş yaptıktan sonra ilk durağı olan Suruç ilçesine gelen Kurtulmuş, Ala ve Eker, Suriyelilerin dün geceden itibaren yerleştirildiği Yatılı Bölge Okulu’na geçti. Burada kalan Suriyeli sığınmacılar ile görüşen ve AFAD yetkililerinden bilgiler alan Kurtulmuş daha sonra okul bahçesinde toplanan kalabalığa hitap etti.
 
Dünden itibaren sığınmacı kabulüne başladıklarını ve şu ana kadar sınırı geçen Suriyeli sayısının 60 bini aştığını ifade eden Kurtulmuş şöyle konuştu:
 
“Dün saat 13.00’te IŞİD güçlerinin yaklaşmasıyla sınırın karşı tarafında birikmiş olan Kobanili kardeşlerimizin can güvenliğini sağlamak bakımından onların hızla içeriye alınması kabul edilmesi süreci başladı. Dün akşam itibariyle 5 bin civarında olan bu sığınmacı, göçmen kardeşlerimiz bugün itibariyle 60 bini aşmıştır. Şu anda bulunduğumuz bölgede Yatılı Bölge Okulu’nda 600 Suriyeli, Kobani köylerinden gelmiş olan kardeşlerimiz var. Girenler kayıt altına alınmaya çalışılıyor, kontrollü bir şekilde sınırdan alınıyorlar. Maalesef IŞİD’in Kobani bölgesine yapmış olduğu saldırılar sonunda yaklaşık 20 köyün IŞİD kuvvetleri tarafından ele geçirilmesiyle birlikte oradan çok hızlı bir şekilde sınırımıza doğru bir göç dalgası geldi. Önceki gün başlayan bu hareketlilik karşısında ilgili birimlerimizce en iyi senaryodan en kötü göç senaryosuna kadar hepsine hazırlıklı olduk. Bu çerçevede 100 bini aşkın bir göçmen kitlesinin buraya gelmesi olasılığı dahi masadaydı. Dün itibariyle saat 13.00’te IŞİD güçlerinin yaklaşmasıyla sınırın karşı tarafında birikmiş olan Kobanili kardeşlerimizin can güvenliğini sağlamak bakımından onların hızla içeriye alınması kabul edilmesi süreci başladı. Biz, bize yardım çığlığı atarak elini uzatan herkese karşı elimizi uzatmak, evimizi açmak durumundayız. Suriye’den gelen kardeşlerimizin etnik kökeni, mezhebi, dini ne olursa olsun hepsini kabul etmek durumundayız.”
 
Kurtulmuş, YİBO içerisinde de sığınmacıların barınması için okul bahçesine çadırlar kurulduğunu, sınırı geçerek Türkiye’ye gelen sığınmacıların büyük bölümünün ise yurt içindeki yakınlarının yanına gittiğini kaydetti.
 
“IŞİD BİR SEBEP DEĞİL, BİR SONUÇTUR”
 
Türkiye sınırları içerisinde 1 milyon 250 binin üzerinde Suriyeli göçmen olduğunu da dile getiren Kurtulmuş, “IŞİD bir sebep değil, bir sonuçtur. Eğer siz Suriye’de ve Irak’ta halkın büyük çoğunluğunu oluşturan kitlelerin siyasal katılım süreçlerinin içinde olmasını sağlamazsanız Suriye’de ve Irak’ta her türlü istikrarsızlığın ortamını önünü açarsanız. İnsanlara kendini ifade etme imkanını tanımazsanız bugün IŞİD’i yenersiniz ama Allah korusun yarın başka şeyler çıkar. Bunun bir tarafını insani yardım meselesi olarak görüyorsak diğer tarafını da bölgenin siyasal bütünlüğü ve siyasal istikrarı olarak gördüğümüzün bir kez daha altını çizmek istiyorum. Bir kişinin dahi göçmen durumuna düşmesi aslında insanlık için bir suçtur, bir ayıptır. Bu bölgede yüz binlerce insan göçmen durumuna düştü. Türkiye sınırları içerisinde 1 milyon 250 binin üzerinde Suriyeli göçmenler var. Bir gün içerisinde Kobani bölgesinden 60 bin kişiyi Türkiye, sınırları içerisine aldı. Ayrıca yaklaşık 30 bin civarında Yezidi, Türkiye sınırları içerisine kabul edildi. Biz üzerimize düşeni yapıyoruz ama esas beklediğimiz hiçbir kardeşimizin göçmen durumuna düşmemesidir” diye konuştu.
 
Kurtulmuş ve beraberindeki bakanlar, Suriyeli çocuklarla yakından ilgilenip, tercümanlar aracılığıyla bazı Suriyelileri dinledi. Kurtulmuş, Ala ve Eker daha sonra Kobanı sınırındaki Mürşitpınar Köyü’ne hareket etti.
 
SINIRDA İNCELEME YAPTILAR
 
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş beraberinde İçişleri Bakanı Efkan Ala ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ile birlikte Suriye sınırında incelemelerde bulundu. Suriye’nin Kobani İlçesinin karşısında bulunan Mürşitpınar Sınır Kapısı’na da giderek inceleme yapan bakanlar, Suriye tarafından sınır kapısına gelen bazı Suriyeliler ile görüştü. Suriyeliler ile Kürtçe konuşan Mehdi Eker, sınırı geçenlerin Suruç’ta misafir edildiğini ve her türlü ihtiyaçlarının karşılandığını söyledi. Eker ayrıca sıkıntıda olduklarını ifade eden Suriyelilere, kendilerine destek olacaklarını ve kapıya gelinmesi durumunda Mürşitpınar Sınır Kapısı’ndan da sığınmacı kabulü yapacaklarını kaydetti.
 
İncelemelerinin ardından gazetecilere açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Kobani sınırının Türkiye’ye açılan 8 farklı noktasından sığınmacı kabulünün yapıldığını ve her türlü riskleri göz önünde tuttuklarını ifade etti. Şu anda Türkiye’ye yönelik herhangi bir tehdit bulunmadığını da dile getiren Kurtulmuş, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gerekli sınır güvenliğini sağladığını dile getirdi.
 
Numan Kurtulmuş ve yanındaki bakanlar incelemelerinin ardından kentten ayrıldı.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X