Şirketlere kesilen cezalar, iki engelliye iş imkanı yarattı

Bursa’nın Gemlik İlçesi’nde, engelli ve eski hükümlü çalıştırmayan işyerlerinden kesilen cezalardan elde edilen gelirle satın alınan 198 bin lira değerindeki yol süpürme makinesi, 2 engelliyi bu makine ile 10 yıl çalıştırma garantisi veren fabrikaya hibe

Şirketlere kesilen cezalar, iki engelliye iş imkanı yarattı

Türkiye’de ilk kez engellilerin istihdamına yönelik hazırlanan proje, Bursa’nın Gemlik İlçesi’nde hayata geçirildi. Türkiye İş Kurumu, 2014 yılında engelli ve eski hükümlülerin istihdamına yönelik yeni bir çalışma başlattı. Hazırlanan yönetmelikle eski hükümlü ve engelli çalıştırmayan işyerlerine kesilen cezaların proje hazırlayacak firmalara hibe edilmesi kararlaştırıldı.

 

Gemlik İşkur Hizmet Merkezi Şube Müdürü Mustafa Volkan Yıldırım, geçen yıl konuyla ilgili engellilerin istihdamına yönelik olarak katılacağı kongreye bildiri sunmak amacıyla araştırma başlattı. Gemlik ve çevresindeki 20 fabrikayı dolaşan Yıldırım, durum tespiti yaptıktan sonra hibe desteğinden yararlanması için firmalara teklif götürdü.

 

Gemlik Serbest Bölgesi yakınlarında üretim yapan Çimtaş Çelik A.Ş., Yıldırım’ın teklifini kabul ederek, ‘Yol Süpürme Makinesi Projesi’ hazırladı. Proje ile İşkur, engelli ve eski hükümlü çalıştırmadığı için firmalara kesilen ve fonda toplanan idari para cezalarıyla toplanan kaynaktan fabrikaya yol süpürme makinesi almayı kabul etti. 

 

Projenin komisyon tarafından kabulünün ardından 198 bin lira ödenerek alınan yol süpürme makinesi için her iki ayaklarında aksaklık bulunan bedensel engelli Yaşar Keşat ve Mesut Bekçi işbaşı yaptı.

 

Mustafa Volkan Yıldırım, Gemlik ve Orhangazi ilçelerinde işverenlerin engelli istihdamındaki algı ve tutumlarının tespitine yönelik yapılan araştırmada, işyerlerinin engelli çalıştırırken teknolojiyi kullanarak işi tasarlamadıklarını belirterek, projenin bu nedenle hayata geçirildiğini açıkladı.

 

Engelli çalıştırma zorunluluğu olan sayıya ek olarak iki bedensel engelli işçiyi 10 yıl boyunca çalıştırmayı, sigortalarını tam, maaşlarını, zamanında yatırmayı taahhüt eden Çimtaş Çelik A.Ş.’ye engelli ve eski hükümlü çalıştırmayan işverenlerden tahsil edilen idari para cezalarından elde edilen gelirle yol süpürme makinesi alındığını kaydeden Yıldırım, projenin ilk kez Gemlik’te hayata geçirildiğini kaydetti.

 

Yol süpürme makinesini kullanmaya başlayan bedensel engelli Yaşar Keşat ve Mesut Bekçi çok mutlu olduklarını söyledi. Bekçi, “iki aydır iş arıyorduk. İş Kur’a müracaatta bulunduk yapılan mülakatların ardından bizi buraya yerleştirip temizlik aracını bize teslim ettiler, çok mutluyuz” dedi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X