Şırnakta yamaç paraşütü keyfi

Şırnak’ta huzur ve güven ortamının sosyal yaşama yansımasının en güzel örneğini Namaz Dağı’nda yamaç paraşütü yapan gençler gösteriyor.

Şırnakta yamaç paraşütü keyfi

Şırnak Doğa Sporları ve Havacılık Derneği üyesi gençler, yıllarca adı çatışma ve şiddet olaylarıyla anılan Namaz Dağı’nda paraşütle uçmanın doyumsuz keyfini yaşıyor.   Dernek Başkanı Osman Oğrak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Şırnak’ta eğitim alan 6 pilotla yamaç paraşütüyle uçmaya başladıklarını, kullanılan malzemelerin pahalı olması nedeniyle her gencin bu sporu yapamadığını söyledi.”Başta tek paraşütle başladık, maddi imkanlarımız el vermedi” diyen Oğrak, kentte bu sporu yapmak isteyen birçok gencin bulunduğunu ancak imkansızlıklar nedeniyle paraşütle atlama sporunu yaygınlaştıramadıklarını belirtti.Türk Hava Kurumu’nun gelecek yıl yaz aylarında Şırnak’ta yamaç paraşütü kursunu ücretsiz vereceğini bildiren Oğrak, bunun kentin turizmine katkı sağlayacağını bildirdi.Yamaç paraşütü pilotu Veysi Bayat da Siirt Üniversitesi’nde okuduğu sırada eğitim aldığını, sertifikalı yamaç paraşütü pilotu olduğu için gençlere bu sporu öğrettiğini dile getirdi.- Cudi Dağı’nda uçmak istiyorlarÇözüm süreci sayesinde daha önce güvenlik nedeniyle gidilemeyen yerlerde uçtuklarını anlatan Bayat, şöyle dedi:”Çözüm süreci sayesinde gidemediğimiz yerleri yamaç paraşütü sayesinde gördük. Namaz Dağı’nda uçuyoruz. Cudi Dağı’nda da uçmak istiyoruz. Ayrıca, Cudi Dağı’nda paraşüt okulu açmayı düşünüyoruz. Şırnak ve Cudi’nin olaylarla, çatışmalarla değil, yamaç paraşütü ile anılmasını arzuluyoruz. Şırnak, coğrafi olarak bu spora çok elverişli.”Yamaç paraşütü yapan Ekrem Bayık ise tarihte Hezarfen Ahmet Çelebi gibi uçmayı isteyen Şırnaklı gençlerin olduğunu, kentin mahrumiyet bölgesi olmasına rağmen bu sporu seçtiğini aktardı.Yamaç paraşütünün insanda özgürlük hissi uyandırdığını anlatan Bayık, bunun Şırnak’ın turizmine ivme kazandıracağını vurguladı. “Şırnak’ta görülecek dağlar ve doğal güzellikler var” diyen Bayık, şunları kaydetti: “Yamaç paraşütü Şırnak’ın tanıtım ve turizmine ivme kazandıracak. Gençler olarak en çok çözüm sürecine bizim ihtiyacımız var. En çok faydalananı biz olacağız ve öyle umuyorum. Çünkü bunun en büyük mağdurları gençler oldu. Çözüm süreci, hem gençler hem de toplumun diğer kesimleri için önemli bir süreçtir.”

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X