‘Sistem içinde en ideali temel liseler’

Eğitim sistemi içinde en ideal okulların temel liseler olduğunu belirten Özdebir İl Temsilcisi Kubilay Demirhan, “Bu sistemde bir öğrenci üniversite kazanmak istiyorsa, hiç bir yere gitmesine gerek yok. Temel liseler, onların önünü açar, hatta bir iki adı

‘Sistem içinde en ideali temel liseler’

SEYİT GÜNDOĞAN

 

Temel liselerle ilgili kamuoyunda kullanılan ‘dershaneden bozma’ tabirinin, bu kurumları rencide ettiğini kaydeden  Demirhan, bunun yerine ‘dershanelerin okula dönüşmesi’ yerine tabirinin kullanılması gerektiğini belirtti. 

Özellikle meslek liselerinde sistem dışına atılan öğrencilerin temel liseler dahilinde sisteme dahil edildiğini savunan Demirhan, “Meslek lisesindeki öğrenciler. 9 ve 10. Sınıfta matematik, fizik, kimya dersi görmüyor ama 12. Sınıfta bu üniversite sınavına girince bu derslerden tabi tutuluyorlar. Temel liseler bu öğrencileri sisteme dahil ediyor. Bu sistemde bir öğrenci üniversiteyi kazanmak istiyorsa, hiç bir yere gitmesine gerek yok. Temel liselere gelmeleri onların önünü açar, hatta bir iki adım da öne geçirir. Normal okullarda matematik 5-6 saat olmasına rağmen temel liselerde bu 6 saatin üzerine bir 6-7 saat daha veriyoruz ve çocuğu tamamen üniversiteye hazırlıyoruz. Temel liseler üniversiteye hazırlanmak için en ideal yerler” diye konuştu. 

YGS’DE BÜYÜK BAŞARI

Bu yıl temel liselerin genelinde YGS’de yüzde 97 ila yüzde 100’lük bir başarı olduğunun altını çizen Demirhan, “Bu da yadırganacak bir başarı değildir. Bu yılki YGS’deki başarının en büyük etkenlerinden birisi temel liselerdir. Temel liseler sayesinde dershane maratonu ile okul maratonunu harmanlanmış oldu. Eğitim sisteminin içinde en ideal yerler temel liseler. Velilerin bu 4 yıllık süreyi çok iyi değerlendirmelerini isterim. Farklı spekülasyonlarla temel liseleri değerlendirmesinler. Temel liselere gittiklerinde çocuklarını en az 3 adım öne geçireceklerine iddia ediyorum. Temel liseler, milli eğitim standartlar yönergesine göre yapılmış yerler. Fiziki şartları oldukça iyi. Sınıflar Anadolu liselerinde kaç metrekareyse bizim de o kadar. Laboratuvar var, yemekhane var. Onlardan tek eksiğimiz okul bahçesi. Üniversiteye hazırlanan 11. ve 12. sınıfta okul bahçesinin ne kadar işe yaracağı tartışılır. Temel liselerin genelinde öğretmen kadroları da dershane öğretmeni oldukları için oldukça kaliteli ve tecrübeli” dedi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X