Sivas Katliamı unutulmadı

Sivas’taki Pir Sultan Abdal Kültür Etkinlikleri’ne gidenlerin 2 Temmuz 1993’te konakladığı Madımak Oteli’nin ateşe verilmesi sonucu hayatını kaybeden 33 aydın ve 2 otel görevlisi, katliamın 24’üncü yıl dönümünde anıldı.

Sivas Katliamı unutulmadı

İlk anma programı Valilik koordinesinde gerçekleştirildi. Valilik öncülüğündeki kuruluşların anma programının ardından, yurt içi ve dışından gelen 10 bin kişi, eski Madımak Oteli, bugünkü İl Özel İdare Bilim ve Kültür Merkezi’ne önüne kadar yürüdü. 

AİLELER BU YIL DA İÇERİ GİRMEDİ

Binanın önüne barikat kuran polis ekipleri, sadece siyasiler ile olayda yaşamını yitirenlerin yakınlarının bina önüne kadar girmesine izin verdi. Aileler ise daha önce aldıkları karar doğrultusunda müze oluncaya kadar binaya girmeme kararını sürdürdü. Yaklaşık 3 bin polisin görev yaptığı anma etkinlikleri süresince polis helikopterinin kent merkezi üzerinde uçuş yapması dikkati çekti.

“MADIMAK’IN HESABI SORULACAK…”

Eski otel binası önünde CHP Milletvekilleri Şenal Sarıhan, Sezgin Tanrıkulu, Ali Akyıldız ile HDP Sözcüsü Osman Baydemir aileler ile birlikte karanfil bıraktı. Otel önünde ellerinde çeşitli pankart ve dövizler taşıyan grup “Madımak’ın hesabı sorulacak” sloganları attı. Daha sonra olayda yaşamını yitirenler için sayı duruşunda bulunuldu, ölenlerin isimleri tek tek okundu ve semah gösterisi yapıldı. 

“BİZ ADALET İSTİYORUZ…”

Bina önüne karanfil bıraktıktan sonra açıklama yapan Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir, “Adalet bir türlü tecelli etmiyor onun için biz Aleviler Madımak’ta adalet istiyoruz. Bu devlet, bu ayıbıyla yüzleşmelidir. Adalet her zaman lazımdır bizlere, adalet bugün ceberut anlayışa da lazımdır yarın onlara da lazım olacaktır” dedi. 

CHP VE HDP’DEN AÇIKLAMA

CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan, 24 yıldır adalet arayışı içerisinde olduklarını, mahkemelerde her yolu denemeye çalıştıklarını ancak olayla bağlantılı az sayıda kişiye ceza verildiğini belirterek, ilgisizliğe tepki gösterdi. HDP Sözcüsü Osman Baydemir de, “Bu mücadele, Madımak Oteli ‘utanç müzesi’ne dönüştürülünceye kadar emin olun ki devam edecek. Canlarla bir olmaya devam edeceğiz” dedi. 

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X