Sivas olaylarında yaşamını yitirenler anıldı

Sivas Valisi Barut ve Belediye Başkan Vekili Karaca, Sivas olaylarında hayatını kaybeden 37 kişi için eski Madımak Oteli binasında oluşturulan anı köşesine kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleriyle karanfil bıraktı.

Sivas olaylarında yaşamını yitirenler anıldı

Sivas Valisi Alim Barut ve Belediye Başkan Vekili Erdal Karaca, kentte 2 Temmuz 1993’te çıkan olaylarda hayatını kaybeden 37 kişi için eski Madımak Oteli binasında oluşturulan anı köşesine kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleriyle karanfil bıraktı.

Barut, Karaca ve beraberindekiler, Sivas Valiliği önünden yürüyerek İl Özel İdaresi Bilim ve Kültür Merkezi’ne dönüştürülen eski Madımak Oteli binasına geldi. Karaca ve kurum yöneticileri olaylarda yaşamını yitirenlerin isimlerinin yazılı olduğu anı köşesine karanfil bıraktı. 

Burada basın mensuplarına açıklamada bulunan Barut, 2 Temmuz 1993’ün tarih olarak Sivas’ın ve Sivaslının hafızasına acılarla dolu, kara bir gün olarak geçtiğini söyledi.

“Ne acılar dindi ne de ateş söndü”

Barut, Sivas’ta yaşananların bir çatışma olmadığını belirterek, şunları kaydetti:

“Tamamıyla Sivas’a yönelik icra edilmiş olaylardır. Hoşgörü içerisinde 2 Temmuz 1993 tarihine kadar asırlardır bir arada yaşamış, o gün bugündür gene bir arada yaşayan ve bir arada yaşama arzusunda olan milletimizin birlik ve beraberliğine, huzur ve güvenliğine kast edilmiştir. Asırlardır senliğe benliğe mahal vermeyen bu topraklarda, yaşanmış en kara bir gündür. Farklılıkları derinleştirip husumet doğacak ortam oluşturulması amaçlanmaktadır. 2 Temmuz 1993 öncesinde sonrasında hoşgörülü, bir arada yaşayan Sivaslıların kan ve gözyaşına mahkum edilmesini nefretle, lanetle kınıyorum. Buradaki yangın, maalesef Sivas’ın geleceğini ateşe verdi. Ne acılar dindi ne de ateş söndü. Bu acı bizim acımızdır. Hayatını bu olaylarda kaybedenlerin acısı hala içimizi yakmaktadır. Hepsi bizim kaybımız, bizim değerimiz, bizim geleceğimizdir. Geriye bakarak ilerlenmez. Tabii ki acılarımızı unutmayacağız. Tarihin tekerrür etmemesi için birlik ve beraberliğimizi bozmadan geleceğe yöneleceğiz. “

Madımak Oteli yangınında hayatını kaybeden 37 vatandaşın anısı önünde saygıyla eğildiğini ve onları rahmetle andığını ifade eden Barut, “Milletimize, yakınlarına, tüm Sivas’a ve Sivaslılara başsağlığı diliyorum” dedi.

Barut ve beraberindekiler, anma programının ardından eski Madımak Oteli binasından ayrıldı.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X