Sivrisinekle mücadele başladı

Büyükşehir Belediyesi, yaz aylarında halk sağlığını tehdit eden en önemli faktörlerinden biri olan sivrisinekle mücadele çalışmalarını Altınşehir Mahallesi Pazar alanında düzenlenen törenle, 88 araç, 146 ekipman ve 220 personelle başlattı.

Sivrisinekle mücadele başladı
HABERİ PAYLAŞ

İlaçlama sezonunun başlaması ve ilaçlama eğitimlerini tamamlayan personele sertifikalarının verilmesi nedeniyle düzenlenen törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “Koruyucu halk sağlığına yönelik en önemli çalışmalardan olan çevre sağlığı ilaçlama hizmetleri 17 ilçede kurulan şantiyelerde yıl boyunca aralıksız devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütünün verilerine göre ismi konulmuş veya konulamamış birçok hastalığın bulaşmasında en önemli etken sivrisinek, karasinek, kene ve benzeri vektörlerdir. Hepimizin ismini sık duyduğu zika virüsü, sıtma hastalığı, kırım kongo ateşi hastalığı, batı nil virüsü, veba bunlardan birkaçıdır. Bu çalışmalarda temel amacımız haşerelerin üreme kaynaklarının ortadan kaldırılmasıdır. Derelerin ıslahı, bataklıkların kurutulması dışında il genelinde yaklaşık 50 bin sivrisinek üreme kaynağı 15 günlük, 41 bin karasinek  üreme  kaynağı ise 

20’şer günlük  periyotlar halinde sürekli biyosidal ürünlerle ilaçlanmaktadır” diye konuştu.

17 İLÇEDE MÜCADELE

Vektörlerle mücadele kapsamında; 10 kurum veteriner hekimi, 12 kontrol mühendisi, 2 biyolog, 194 sertifikalı ilaçlama operatörü ve 2 veri hazırlama personeli olmak üzere toplam 220 personel 17 ilçede aynı kalitede kesintisiz ilaçlama hizmeti sunacak. İlaçlama çalışmalarında 86 hizmet aracı, 1 adet U.T.V, 1 adet 8 x 8 amfibik dere ilaçlama aracı olmak üzere, toplam 88 araçla hizmet verilecek. Bu araçlarla birlikte 11 adet mist blower ilaçlama makinası, 51 adet pülverizatör, 57 adet U.L.V ilaçlama makinası ve 27 adet kanal sisleme makinası da bursa genelinde kullanılacak.

Bu arada bu yıl ilk kez havadan ilaçlamanın yapılacağı biocopter de ihtiyaç duyulan bölgelerde ilaçlama çalışmalarında kullanılacak. Uzaktan kumanda ile çalışan mini helikopteri yakından inceleyen Başkan Altepe, biocopterin çalışma sistemi hakkında da bilgiler aldı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X