Siyasette kadın rüzgarı esecek

Siyasi partilerin, 2011 Genel Seçiminde 268 olan kadın milletvekili adayı sayısı, 2015 Genel Seçiminde 531’e yükseldi.

Siyasette kadın rüzgarı esecek

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, HDP 268 kadın adayla ilk sırayı alırken AK Parti 99, CHP 103, MHP ise 61 kadın aday gösterdi.

Mevcut Parlamentoda 312 milletvekilinin 45’i kadın olan AK Parti’nin 2015 genel seçimlerindeki hedefi en az 80 kadın milletvekili.

AK Parti’de 28 Şubat sürecinin mağdurları Fatma Benli, Leyla Şahin Usta’nın yanı sıra Merve Kavakçı’nın kardeşi Ravza Kavakçı gibi dönemin sembol isimleri yer buldu

CHP’de 103 kadın aday

Milletvekili aday listelerinde 103 kadın aday bulunan CHP’de İstanbul, İzmir ve Ankara’da ilk sıralar kadınların oldu. 

İstanbul, İzmir ve Ankara’da ilk sıraları kadınlara bırakan CHP’de, şair Metin Altıok’un kızı Zeynep Altıok, Ermeni cemaatini temsilen avukat Selina Özuzun Doğan ile İsmet İnönü’nün torunu Gülsün Bilgehan dikkati çekiyor.

MHP’nin adaylarının 61’i kadın 

MHP’de, 61 kadın aday bulunuyor. TBMM Başkanvekili Meral Akşener, İstanbul 3. bölge birinci sıradan aday olurken Genel Başkan Yardımcıları Ruhsar Demirel Eskişehir birinci sıradan, Zuhal Topçu Ankara 1. bölge ikinci sıradan aday gösterildi. 

HDP’den 268 kadın aday

HDP’de ise Eş Genel Başkan Figen Yüksekdağ Van birinci sıra, Grup Başkanvekili Pervin Buldan İstanbul 3. Bölge birinci sıra, Diyarbakır Milletvekili Leyla Zana ise Ağrı birinci sıradan milletvekili adayı gösterildi

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X