Soğanlı`daki dönüşüm Bursa`ya değer katacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Soğanlı Kentsel Dönüşüm Projesi`ni çok önemsediklerini belirterek, projenin Bursa`ya değer katacağını söyledi.

Soğanlı`daki dönüşüm Bursa`ya değer katacak
HABERİ PAYLAŞ
Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’ye Soğanlı Kentsel Dönüşüm Projesi hakkında sunum yaptı.
 
Osmangazi Belediyesi Meclis Salonu gerçekleştirilen sunuma Vali Münir Karaloğlu, AK Parti Bursa Milletvekilleri Bedrettin Yıldırım, Mustafa Kemal Şerbetçioğlu, Osmangazi Kaymakamı Necdet Türker, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Mustafa Kemalpaşa Belediye Başkanı Sadi Kurtulan AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun ve AK Parti Osmangazi İlçe Başkanı Cihat Çini katıldı.
 
Osmangazi Belediyesi’nin kentsel dönüşüm konusunda yapmış olduğu çalışmaları anlatarak sunuma başlayan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, yapmış oldukları master plan çalışmasında elde edindikleri bilgileri kent dinamikleri ile paylaştıklarını belirterek, “Bu bilgi paylaşımı neticesinde Osmangazi’yi plansız yapılaşmanın olduğu, planlı yapılaşmış ancak dönüşüme ihtiyaç duyan, sanayi ile konut alanlarının iç içe girdiği, sit alanları ve tarihi bölgeler olmak üzere dört bölgeye ayırdık. Bu bölgelere kentsel yenileme, kentsel iyileştirme, eski haline getirme ve kentsel yeniden oluşum başlıkları altında yeni müdahale biçimleri geliştirdik. Ayrıca yürütmüş olduğumuz bu kentsel dönüşüm çalışmalarımızla birlikte, insanların kentsel dönüşüm konusunda zihinlerdeki olumsuz ve yanlış düşünceleri de değiştirdik” diye konuştu.
 
10 FARKLI DÖNÜŞÜM ALANI
 
Kentsel dönüşüm konusunda yürüttükleri çalışmalar sonucunda Osmangazi’de 10 farklı noktayı kentsel dönüşüm alanı olarak belirlediklerini kaydeden Başkan Dündar, şunları söyledi:
 
“Yeni Yalova Yolu, Küçükbalıklı, Hisar Bölgesi, Çarşamba Bölgesi, Zafer, Atıcılar, Kent Meydanı, Santral Garaj, Demirkapı ve Soğanlı bölgeleri bizim kentsel dönüşüm yapmayı planladığımız bölgeler. Bu bölgeler arasında öncülüğü Soğanlı bölgesine verdik. Sadece Bursa için değil Türkiye’ye örnek bir kentsel dönüşüm gerçekleştirmek için çıktığımız bu yolda, Soğanlı bölgesinde bakanlığımızın ve belediyemizin harcamaları ile 140 milyonluk kamulaştırma yaptık. Şuanda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Osmangazi Belediyesi 42 hektarlık alanda 36 hektarın mülkiyetine sahip durumda. Soğanlı Kentsel Dönüşüm Projemiz için bakanlıkta son çalışmalar yapılıyor. Bakanlık tarafından planlar onaylanır onaylanmaz hiç vakit kaybetmeden ilk kazmayı vurarak Soğanlı Kentsel Dönüşüm projesini başlatacağız.”
 
BAKAN’DAN PROJEYE ÖVGÜ
 
Soğanlı Kentsel Dönüşüm Projesi’ni değerlendiren Bakan Güllüce de, “Kentsel dönüşüm hiç kolay bir iş değil. Yüksek bir bilgi birikimi gerektiriyor. Osmangazi Belediye Başkanımız Mustafa Dündar, sunumunda da anlattığı gibi uzun zamandır kentsel dönüşüm konusunda çalışmalar yürütüyor. Elde edindiği bilgi birikimi ve tecrübe ile de çok güzel bir kentsel dönüşüm projesi hazırlamış. Kendisini tebrik ediyorum. Soğanlı Kentsel Dönüşümü Bursa’ya büyük bir değer katacak. İnşallah en kısa sürede temelini atarak projeyi hayata geçiririz” dedi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X