Sokaklar daha ucuza aydınlanacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı`nın 2015-2019 Stratejik Planı`ndan edinilen verilere göre, Türkiye`de 2013 yılında toplam 3 milyar 751 milyon 401 bin kilovatsaat elektrik enerjisi tüketen mevcut aydınlatma direklerindeki armatürler, daha verimlileriyl

Sokaklar daha ucuza aydınlanacak
Böylece, Türkiye’nin 2019 yılında sokak aydınlatmasına harcayacağı elektrik miktarı 2 milyar 251 milyon kilovatsaate düşecek. Türkiye’nin önümüzdeki 5 yılda mevcut aydınlatma sistemlerinin elektrik tüketimi verimli armatürlerle değiştirilerek en az yüzde 40 tasarruf sağlanacak.
 
Katkı sağlayacak
 
Bakanlık enerji verimliliğini, binalarda yaşam standardı ve hizmet kalitesi, endüstriyel işletmelerde de üretim kalitesi ve miktarı düşmeden birim veya ürün miktarı başına enerji tüketiminin azaltılması olarak tanımlıyor.
 
Enerji verimliliği çalışmaları ile Türkiye’nin enerji yoğunluğunun 2023 yılına kadar, 2011 yılına göre en az yüzde 20 azaltılması hedefleniyor. Ayrıca enerji verimliliğinin Türkiye ekonomisine toplam 65 milyar lira katkı sağlayacağı öngörülüyor.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X