Solucan gübresi kullanımına teşvik

Yenişehir Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile İbrahim Orhan Meslek Yüksekokulu, çiftçileri kimyasal gübre yerine solucan gübresi kullanmaya teşvik edecek. Çiftçiler, solucan gübresini elde etmeleri için eğitilecek.

Solucan gübresi kullanımına teşvik

GÜRHAN ADANA

Yenişehir Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hakan Aranmaz, yüksekokul ile işbirliği içinde Önder Çiftçi Projesi kapsamında isteyen çiftçilere teorik ve pratik dersler verileceğini belirtti. 

Yüksekokulun Sera Uygulama Alanı’nda geçen yıl solucan yetiştirip gübre elde etme çalışmasından olumlu sonuçlar alındığını anlatan Aranmaz, “Bu girişimle, Yenişehir Ovası’nda solucan gübresi elde edip tarlalarda kullanılmasının önünü açmayı hedefliyoruz. Çiftçilerimiz bu projeye sıcak bakarsa, tarımsal maliyetler azalacak, toprak ve yeraltı suları kirlenmeyecek, yetiştirilen ürünlerin verim ve kalitesi artacak. Her köyden bu projeye dahil edeceğimiz genç ve yeniliğe açık çiftçilerimizle ilk adımı atacağız” dedi.

SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM

Uludağ Üniversitesi’ne bağlı Yenişehir İbrahim Orhan Meslek Yüksekokulu Seracılık Programı Öğretim Görevlisi Hakan Erdoğan ise Tarım Müdürlüğü’yle yapılacak ortaklaşa çalışmanın, ilçe tarımına önemli katkıları olacağına inandıklarını söyledi. Erdoğan, kimyasal gübre yerine solucan gübresi kullanımının, sürdürülebilir tarımın garantisi olduğunu ifade etti. 

Seracılık Uygulama Alanı’nda 3 yıl önce solucanları çoğaltmaya başladıklarını ve geçen yıl da gübre üretimine geçtiklerini belirten Erdoğan, ayda 800 kilo gübre elde edecek düzeye ulaşıldığını ifade etti.

2 TL’DEN SATIŞTA

Seralarda son derece kaliteli gübreler elde ettiklerini ve yüksekokulun Sera Uygulama Alanı’ndaki solucanlardan 7 ton gübre elde ettiklerini kaydeden Erdoğan, çiftçilere kilosunun 2 TL’den satışına başlandığını söyledi. Erdoğan, “Hayvan gübresiyle arasındaki fark, solucan gübresinin besin değerinin yüksekliği, organik asitler yönünden zenginliği ve yabancı ot tohumu içermemesi. Toprakta yaşayan hastalık etmenlerini baskılayarak iyi bir kök gelişimi sağlıyor” diye konuştu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X