Soma B Termik Santrali ihalesini Konya Şeker kazandı

Soma B Termik Santrali ve taşınmazlarının bütün halinde özelleştirilmesi ihalesinin nihai pazarlık görüşmeleri yapıldı.

Soma B Termik Santrali ihalesini Konya Şeker kazandı

Özelleştirme İdaresinde Ahmet Aksu başkanlığında gerçekleştirilen ihaleye, Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret AŞ, Kalyon İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret AŞ, Bereket Enerji ve Üretim AŞ yetkilileri katıldı. Özelleştirme İdaresi Başkanlığında, ilk olarak kapalı elemesiz teklifler alındı. 

Elemesiz turda verilen en yüksek teklif 333 milyon dolar oldu. Daha sonra elemeli turlara geçildi. İhalede son tura Konya Şeker ile birlikte Kalyon İnşaat katılmıştı. Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ile Bereket Enerji ve Üretim AŞ önceki turlarda elendi.

EN YÜKSEK TEKLİF

En yüksek teklifi 685,5 milyon dolarla Konya Şeker Sanayi ve Ticaret AŞ verdi. İhale kapsamında, Soma Elektrik Üretim ve Ticaret AŞ’ye ait Soma B Termik Santrali ve bu santral tarafından kullanılan taşınmazlar da ‘varlık satışı’ yöntemiyle satışa sunuldu. 

Soma B Termik Santrali her biri 165 megavat kurulu gücündeki 6 üniteden oluşuyor. Santralin toplam kurulu gücü 990 megavatı buluyor. Santralde yakıt olarak linyit kömürü kullanılıyor.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X