Son ödeme 19 Şubat’ta

Kalan yüzde 40’lık ödemeyi kendi öz kaynaklarıyla yapacaklarını ve ortaklarına borçlarının kalmayacağını belirten Hidamet Asa, üreticilerin de bu tabloyu dikkat alarak kuruma sahip çıkmaları gerektiğini söyledi.

Son ödeme 19 Şubat’ta

 

 

Marmara Zeytin Tarım Satış Kooperatifleri Birliğince (Marmarabirlik), 2015-2016 ürün alım kampanya dönemi kapsamında, üretici ortaklarına kalan son ödeme, 19 Şubat’ta yapılacak.

Başkanı Hidamet Asa, yazılı açıklamasında, 2015-2016 iş yılı ürün alım kampanyası kapsamında 187 milyon liralık ürün alımı gerçekleştirdiklerini, bunun 101 milyon lirasını ödediklerini vurguladı. Üretici ortaklara 34 milyon liralık kredi tahsisinde bulunduklarını aktaran Asa, şunları kaydetti: ‘Marmarabirlik, son 5 yıldır ürün bedellerini neredeyse peşin öder duruma gelmiştir. Bu yıl, kalan yüzde 40’lık ödemeyi bir kuruş bile kredi kullanmadan, kendi öz kaynaklarımızla 19 Şubat’ta yapacağız. Son ödeme ile ortaklarımıza borcumuz kalmayacak. Bu sene kampanya dönemi, daha önceki yıllar ile mukayese edildiğinde, yıl sonuna kadar uzayan ödeme sistemi bitmiş, ödemeler kısa vadede yapılmaya başlanmıştır. Geçmiş yıllarda bir kampanya döneminin tamamında ödenen miktar, bu kampanya döneminde yüzde 60 kapsamında ödenmiştir.’

BELİRSİZLİK GERİDE KALDI

Marmarabirlik’in ödemelerle ilgili geçmiş yıllardaki belirsizlik günlerini geride bıraktığını dile getiren Asa, ‘Son 5 yılda olduğu gibi bu yıl da yüksek miktarlı alım kampanyasını kredi kullanmadan tamamladık. Dolayısıyla Marmarabirlik’in kaynaklarını düzenli bir şekilde kullanmak zorundayız. Marmarabirlik’in alımları arttıkça, tutar da yükselmiştir ancak buna rağmen ödemede ortaklarına sıkıntı yaşatmamaktadır. Bunun sebebi de Marmarabirlik’in daha çok satmasıdır’ diye konuştu. Yılda 37 bin ton ambalajlı ürün satışının, ürün alımlarına da olumlu yansımaya başladığını anlatan Asa, şunları kaydetti: ”Marmarabirlik, hiçbir yardım almadan kendi ayakları üzerinde duran bir kurumdur. Böyle bir kurumun 187 milyon TL’yi kredi kullanmadan ödeyebilmesi için satışlarını her yıl artırması gerekmektedir.”

GÜBRE VE ZİRAİ İLAÇ DESTEĞİ

Hidamet Asa, Marmarabirlik’te 2010’dan bu yana her yıl üreticiye gübre ve zirai ilaç desteği verdiklerini belirterek, ‘Bu yıl, ortaklarımızın ihtiyacı olan gübre ve zirai ilaç dağıtımına başlamış bulunmaktayız. Bir taraftan ürün bedeli ödemeleri devam ederken, diğer taraftan ortaklarımıza bir sonraki yılın ürün bedellerinden kesilmek üzere 34 milyon liralık kredi tahsisatında bulunduk’ ifadelerini kullandı. Asa, ortaklarımın gerek ödemelerdeki olumlu tabloyu, gerekse kredi tahsisatındaki destekleri göz önüne alarak kuruma sahip çıkmaları gerektiğini sözlerine ekledi.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X