Son teknoloji Bursalıların ayağına geldi

Tekstil şehri Bursa önemli bir fuara ev sahipliği yapıyor. Bursa Tekstil Makinaları Fuarı, Merinos AKKM’de açıldı. UHKİB Başkanı Şankaya, “Bu makinelerin Bursa’ya gelmesi bizler için çok büyük bir fırsat” dedi.

Son teknoloji Bursalıların ayağına geldi

ASLIHAN AYDIN

Tekstil sektöründeki son teknoloji ürünlerin sergilendiği Bursa Tekstil Makinaları Fuarı (BTM 2015), kapılarını araladı. ECR Fuarcılık tarafından ilk kez düzenlenen Bursa Tekstil Makinaları Fuarı, Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde (Merinos AKKM) gerçekleştiriliyor. 12 Nisan akşamına kadar açık kalacak fuarda yer alan 187 firma temsilciliğine ait stantlarda, dokumadan örgüye, boyadan terbiyeye kadar aksesuar ve yedek parça dahil tüm ürünler yer alıyor.

BÜYÜK BİR FIRSAT

Uludağ Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (UHKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Şenol Şankaya, fuarın sektör açısından önemine vurgu yaparak, şunları kaydetti: “Bu makinelerin Bursa’ya gelip, buradaki fabrikalara yaklaşması bizler için çok büyük bir fırsat. Çünkü Bursa’daki fabrikalar, yurdışı fuarlara sınırlı sayıda çalışanını götürebiliyor. Fakat Bursa’ya böyle bir fuarın kurulması ile buradaki bütün firmalar, tüm mühendislerini ve çalışanlarına burayı gezdirerek, gelinen son noktayı onlara gösterme fırsatını yakalayacak.”

TEKSTİL ŞEHRİ OLARAK TANINIYORUZ

Bursa’nın tekstil şehri olarak tanındığını dile getiren Şankaya, “Bugün hazır giyim ve konfeksiyon, 19 milyar dolarlık bir ihracatla 2’inci en büyük sektör olduysa, bunun altyapısı tekstille gerçekleşmiştir” diye konuştu. Bursa’da tekstilin bin 500 yıl geriye gittiğinin altını çizen Şankaya, “Osmanlı zamanındaki ipekçilik ile başlayıp daha sonra 1970’ten sonra suni ipekçiliğe dönerek başlayan tekstil maceramız, katbekat büyüyerek gidiyor. Bugün geldiğimiz noktada çok daha katma değerli ürünler yaratıyoruz” ifadelerini kullandı. 

KALİTELİ FİRMALAR BURADA

Şenol Şankaya, sektörün İtalya, İspanya ve Portekiz ile rekabet edebilecek düzeye geldiğini belirterek, bu tip fuarların, hem sektör hem de şehir için çok önemli olduğunu ve turizmi de canlandırdığını söyledi. Fuarda kaliteli firmaların yer aldığının altını çizen Şankaya, “Bunların hepsinin de Avrupa firmalarını geçtiğini gördüm. Çok daha başarılı bir noktaya gelmişler. Sektörün tüm fertlerini de fuarı gezmeye davet ediyorum” dedi.

BURSA’DA OLMASI KATILIMI ARTIRDI

ECR Fuarcılık Genel Müdürü Musa İmdat, fuarın sabah 10-30-19.00 saatleri arasında açık olacağını söyledi. Ulusal ve uluslararası firmaların katılım gösterdiğini ifade eden İmdat, “Özellikle Avrupalı teknoloji üreticileri fuara ilgi gösterdi. Çünkü tekstil konseptinde, Bursa’nın merkez olması, üretim üssü olması fuara katılımı artırdı. Bu nedenle yabancı firmalar da makinalarını sergiliyor. Tekstil sektörüne yönelik, dokumadan örgüye, boyadan terbiyeye kadar aksesuar ve yedek parça dahil olmak üzere tüm ürünlerin yer aldığı bir fuar” diye konuştu.

VALİ’DEN MERİNOS VURGUSU

Vali Yardımcısı Ergün Güngör ise fuar merkezinin yerinin tesadüf olmadığına işaret ederek, Türkiye’nin ilk tekstil fabrikası Merinos’un bulunduğu yerde bu fuarı gerçekleştirdiklerini söyledi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X