‘Sonunu bildiğim romanı yazamıyorum’

Nilüfer Belediyesi’nin düzenlediği Edebi Kazılar etkinliğinin konuğu olan yazar Sezgin Kaymaz, ‘Kurgudan hoşlanmıyorum. Hikayenin sonunu bilerek yazamıyorum’ dedi.

‘Sonunu bildiğim romanı yazamıyorum’

DİLEK ATLI

Akkılıç Kütüphanesi’nde edebiyat severlerle buluşan yazar Sezgin Kaymaz, yazın hayatını ve eserlerinde göze çarpan detayları Bursalı okurlarla paylaştı.

Moderatörlüğünü Hakan Köksal’in yaptığı Edebi Kazılar etkinliğinde dinleyiciler Kaymaz’a sorular yöneltti, kitap imzalattı.

Kaymaz, içtenlikle yanıtladığı sorularda hentbol hayatından yazarlığa geçişini, ‘Demek hentbolla uğraşırken aradığımı yazarlıkta bulmuşum’ dedi.

‘KARAKTERLERİ ÖZLÜYORUM…’

Yazarlık hayatına 1996 yılında bir daktiloyla başladığını söyleyen yazar Kaymaz, ilk yazdığı eserler Uzunharmanlar’da Bir Davetsiz Misafir ve Geber Anne için ‘Bunların birer roman olduklarını henüz bilmiyordum. Bir solukta yazdım ve çekmeceme koydum. Bir arkadaşım, bunları İletişim Yayınları’na göndermiş. Beni 1,5 yıl aramışlar, gazeteye ilan bile vermişler beni bulmak için. Uzun bir serüvenden sonra yayımlandılar’ diye konuştu. Yazarken çok mutlu olduğunu söyleyen Kaymaz, ‘Bir romanın karakterleriyle tanışmak ne kadar güzel ve heyecan vericiyse onlardan ayrılmak da bir o kadar üzücü. Roman bitince onları özlüyorum’ dedi.

‘KURGUDAN HOŞLANMIYORUM….’

Eserlerinde yarattığı kendine özgü yazım dilinin ‘fantastik kurgu’ olarak tanımlanmasından hoşlanmadığını vurgulayan Sezgin Kaymaz, ‘Kurgudan hoşlanmıyorum. Çünkü romanlarımı kurguyla yazmam. Sonunu ben de bilmem. Yazarken ortaya çıkar. Bu nedenle, dilimi fantastik edebiyat olarak tanımlamak daha doğru’ diye konuştu. Kaymaz, en çok geceleri yazdığını ve hiçbir dış faktörden etkilenmediğini söyledi.

Ancak ilham gelince yazabildiğini ifade eden yazar, kaleme aldığı kitaplarda hayvanlara sıklıkla yer vermesini, çocukluğundan beri hayvanları çok sevmesine bağladı.

Yazar, Konya’yı her romanında kullanmasını da şu sözlerle açıkladı:

‘1967-1980 yılları arasında Konya’da yaşadım. Konya’nın en güzel ve modern yıllarıydı. Hafızamdaki güzel Konya’yı hikayelerimde yaşatmaya çalışıyorum.’

Şubat ayında yeni hikaye kitabıyla raflarda yerini almaya hazırlanan Sezgin Kaymaz, ‘Roman ve hikaye yazmak benim için birbirinden farksız. İçimden gelen ne ise ortaya çıkan o oluyor’ dedi.

‘Yeni yazarları tercih ediyorum’

Kendi kitaplarının dışında şiir, hikaye ve romanları sıklıkla okuduğunu dile getiren Sezgin Kaymaz, ‘Genelde yeni yazarları okumayı tercih ediyorum. Bir kitabevine gider, raflarda keşfedilmeyi bekleyen kitaplara şans veririm. Dili ve hikayesi beni çeken yazarları alırım. Ne yazık ki bunlar genelde yabancı yazarlar oluyor’ diye konuştu.

Hüseyin Rahmi’den etkilenmiş

Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın eserlerinden etkilendiğini söyleyen yazar, ‘Gürpınar’ın eserlerinin sonunda gizem, çözülür. Ben, kurgu sevmediğim için bundan kaçınıyorum’ dedi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X